Hyperloop hľadá šikovných Slovákov

15. 03. 2016

Cestovanie vákuovým potrubím formou tranzitných kapsúľ takmer nadzvukovou rýchlosťou. Ide o futuristický dopravný projekt, ktorý  už budujú v Kalifornii. Prvou víziou v Európe by mohlo byť spojenie Bratislavy a Viedne. Slovensko dokonca ide urobiť analýzu.

logo Televíznej stanice STV 1(13. 03. 2016; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 14/23; Patrícia Pružinská , Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Cestovanie vákuovým potrubím takmer nadzvukovou rýchlosťou. Futuristický dopravný projekt už budujú v Kalifornii. Prvou víziou v Európe by mohlo byť spojenie Bratislavy a Viedne. Slovensko dokonca ide urobiť analýzu. Šéf firmy, ktorá sa do projektu pustila, navštívil Slovensko. Stretol sa so startupistami, zástupcami firiem, aj so študentmi dizajnu transportu."

Patrícia Pružinská, redaktorka: „Nie autá, vlaky alebo lietadlá, ale tranzitné kapsuly, ktoré v nízkotlakových trubiciach zvládnu rýchlosť okolo tisíc dvesto kilometrov za hodinu, možno zmenia na svete celý dopravný systém. Poháňať ich bude slnečná energia a spotrebuje sa len zlomok energie v porovnaní s lietadlami alebo vlakmi."

Dirk Ahlborn, CEO Hyperloop Transportation Technologies: „Jedna z najdôležitejších vecí, keď využívate nové technológie, je vybudovať niečo, čo zmení naše životy. My chceme postaviť niečo, čo budú využívať všetci od dvoch do osemdesiatich rokov každý deň."

Patrícia Pružinská: „Šéf firmy Hyperloop Transportation Technologies Dirk Ahlborn predstavil projekt aj študentom transport dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave."

René Gabrielli, študent transport dizajnu na VŠMU: „Je to, ako som teda počúval pána, že je to skôr taký technický projekt, kde sa riešia vlastne technické veci, ale myslím si, že by sme vedeli ako naša katedra veľmi pomôcť v rôznych tých dizajnérskych riešeniach, či už interiéru alebo exteriéru."

Dirk Ahlborn: „Slovensko má dlhú históriu v doprave a leží v centre Európy. Takže si myslím, že je tu veľa zaujímavých technológií, aj dobrý výskum. My hľadáme najmä takzvanú zelenú energiu a nové materiály, ktoré potrebujeme pre náš projekt."

Patrícia Pružinská: „S myšlienkou tranzitných kapsúl, ktoré letia vákuovým potrubím, prišiel pred niekoľkými rokmi šéf Tesly Elon Musk."

Štefan Klein, vedúci Ateliéru transport dizajn VŠMU: „Fyzikálne je to absolútne reálne. Tak isto aj dnešné technológie už podľa mňa umožňujú veľmi alebo rýchlejšie ako niekedy inokedy realizovať aj tie idey, ktoré sa možno dnes ešte zdajú nám akoby nedosiahnuteľné, ale ony sú už dosiahnuteľné."

Patrícia Pružinská: „Na svete sú dve spoločnosti, ktoré takzvaný Hyperloop realizujú. Obe budujú testovaciu dráhu v Kalifornii. Dirk Ahlborn hovorí, že projekt by mal byť hotový koncom roka 2018."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač