Na Slovensku máme prvý prípad vírusu Zika

03. 03. 2016

Virologické laboratórium v Hamburgu v utorok (1. 3. 2016) večer informovalo o tom, že nález pacientky, ktorá bola v Prešove hospitalizovaná s podozrením na vírus Zika, sa potvrdil a teda je pozitívny. Minister zdravotníctva Viliam Čislák tvrdí, že o inom človeku, ktorý by bol na Slovensku nakazený týmto vírusom, nevie. Vírus sa neprenáša kýchnutím ani podaním rúk. Odborníci ale upozorňujú, že tí, ktorí sa vrátia z tropických oblastí, by nemali mať nechránený sex.  

Televízna stanica Markíza_logo(2. 3. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 5/31; Zuzana Ondrušková, Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Definitívne potvrdené. Na Slovensku máme prvý prípad vírusu Zika. Prekonala ho vysokoškoláčka, ktorá sa vrátila z Venezuely."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Potvrdili to výsledky testov zo špecializovaného pracoviska v Hamburgu. Mladá žena strávila v prešovskej nemocnici dva dni."

Zuzana Ondrušková, redaktorka: „Viktóriu trápila únava, bolesti kĺbov a vyrážky na tvári. Vrátila sa z Venezuely a istý čas strávila aj v džungli. Tam ju uštipli komáre."

(začiatok archívneho záznamu, TN 26.02.2016)

Suseda mladej ženy: „V utorok tu bola sanitka v noci."

(koniec archívneho záznamu, TN 26.02.2016)

Zuzana Ondrušková: „Nasledovali vyšetrenia a odbery krvi i moču. O dva dni ju z nemocnice prepustili."

(začiatok archívneho záznamu, TN 26.02.2016)

Nataša Špiláková, primárka infektológie preš. nemocnice: „Môže sa pohybovať vonku na verejnosti, žiadny problém, nič jej nehrozí."

(koniec archívneho záznamu, TN 26.02.2016)

Zuzana Ondrušková: „Odbery poslali do Hamburgu a už majú výsledky."

Viliam Čislák, minister zdravotníctva (nom. Smer SD): „Virologické laboratórium v Hamburgu včera večer informovalo o tom, že nález pacientky, ktorá bola v Prešove hospitalizovaná s podozrením na vírus Zika, sa potvrdil a teda je pozitívny."

Zuzana Ondrušková: „Mladá žena nemôže mesiac darovať krv, odborníci jej neodporúčajú v súčasnosti ani otehotnieť. S Viktóriou sme sa chceli rozprávať, ale telefón nedvíhala."

Redaktor: „Ako to teraz celé vnímate, keď sa potvrdilo, že vlastne vaša vnučka je prvá na Slovensku, ktorá má tento vírus?"

Stará mama pacientky: „No tak, že to nič také, povedala."

Redaktor: „Ale ona sa cíti dobre, hej?"

Stará mama pacientky: „Ona sa cíti dobre."

Zuzana Ondrušková: „Minister zdravotníctva tvrdí, že o inom človeku, ktorý by bol na Slovensku nakazený týmto vírusom, nevie. Vírus sa neprenáša kýchnutím ani podaním rúk. Odborníci ale upozorňujú, že tí, ktorí sa vrátia z tropických oblastí, by nemali mať nechránený sex. Prvýkrát Ziku zaznamenali už v roku 1947 v Afrike. Do tela človeka sa dostáva po uštipnutí týmto komárom. Paniku spôsobil v Brazílii. Najnebezpečnejší je vraj pre tehotné ženy."

Viliam Čislák: „Matky, ktoré sú tehotné, ochorejú týmto vírusom, narodia sa deti, ktoré majú mikrocefalus, to znamená, nevyvinutý mozog."

Boris Klempa, Virologický ústav SAV: „Úplne na sto percent to stále potvrdené nie je."

Zuzana Ondrušková: „Odborná verejnosť totiž spája dva fakty a to, že sa v minulom roku v Brazílii narodilo s nevyvinutým mozgom dvadsaťnásobne viac detí než inokedy. A práve v tomto období zaregistrovali zvýšený počet ľudí nakazených Zikou. Absolútny dôkaz zatiaľ nie je. Je však veľa nepriamych."

Boris Klempa: „Postupne tých prípadov pribúda natoľko, že je to vysokopravdepodobné, že takáto súvislosť tam naozaj je."

Zuzana Ondrušková: „Inkubačná doba vírusu je tri až dvanásť dní. Pomáhajú lieky proti bolesti a horúčke. Konkrétnu tabletku vraj nepotrebujeme. Vedci sa ale pokúšajú vyvinúť vakcínu."

Boris Klempa: „Objavili sa už správy o tom, že niektoré skupiny by boli schopné dokonca už v priebehu jedného roka. Taký triezvejší odhad je ale, že aspoň tých päť rokov to asi bude trvať. Čo by bolo samozrejme žiaduce, možnosť terapie v prípade tých tehotných žien, ale tu sme naozaj na začiatku."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač