Nádejná vedkyňa

22. 03. 2016

Emília Petríková považuje vedu za fascinujúcu.  Už od malička bola zvedavá, na všetko sa vypytovala. Za prvý výskum v oblasti rastlinnej biológie získala strieborné medaily na medzinárodných súťažiach, a to ešte nebola ani na strednej škole. Napadlo jej, že ak lieky fungujú inak u detí a inak u dospelých,  či niečo podobné nemôže fungovať aj u rastlín. Skúmala vplyv množstva zinku na rôzne vývinové štádiá fazule. Teraz, už 21-ročná, sa začala zaoberať ľudským telom, konkrétne liečbou rakoviny kože.

Televízna stanica Markíza_logo(17. 3. 2016; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 3/5; Lenka Perželová, Patrik Herman)

Patrik Herman, moderátor: „Kým v detstve si ich rovesníci pečú bábovečky na pieskovisku, zabíjajú čas na internete alebo riešia pupáky na tvári, oni sú iní. Odmalička ich zaujíma svet dospelákov a trápia problémy tohto sveta. Napríklad Emília. Emília je krásna žena a pokojne by mohla byť modelkou, no nie je. Pre tento svet, našťastie."

Lenka Perželová, redaktorka: „Ty by si pokojne svojím výzorom mohla robiť aj modeling. Prečo práve veda?"

Emília Petríková, nádejná vedkyňa: „Lebo veda je fascinujúca a ma baví. Odmalička ma k tomu ťahalo. Vždy som bola len také to dieťa, čo sa hnusne vtieravo pýtalo, prečo toto tak funguje a potom na základnej škole som zistila, že fakt už môžem začať robiť nejakú vedu, tak som sa toho hneď chytila, trošku skôr ako bolo asi očakávané."

Lenka Perželová: „Už za prvý výskum v oblasti rastlinnej biológie zinkasovala strieborné medaily na medzinárodných súťažiach a to ešte nebola ani na strednej škole."

Emília Petríková: „Mala som taký nápad vlastne ako lieky, viem, že inak fungujú u detí a u dospelých, tak či niečo podobné nemôže fungovať aj u rastlín. Tak som skúmala, ako vplýva množstvo zinku na rôzne vývinové štádiá fazule a na to som si doma spravila v suteréne laboratórium, jednu takú miestnosť som si vyhradila."

Lenka Perželová: „Neskôr sa sformoval v oblasti vedy ďalší smer. Už teraz dvadsaťjedenročná Emília sa začala zaoberať ľudským telom, konkrétne liečbou rakoviny kože."

Emília Petríková: „Fascinuje ma to a láka z toho dôvodu, že je tam veľká možnosť progresu a pomoci. Ešte pred štyridsiatimi rokmi v Česku napríklad na rakovinu, na detské druhy nádorov, zomieralo, žiaľ, okolo osemdesiat percent detí. Dnes je to okolo osem percent, čo je úplne úžasný pokrok."

Lenka Perželová: „Budúca doktorka už Ameriku pozná dokonale. Za veľkú mláku už zavítala niekoľkokrát, len aby zisťovala nové poznatky o zákernej chorobe. Minulý rok sa jej dokonca podaril získať grant na jednej z najlepších amerických kliník."

Emília Petríková: „Ten výskum bol úžasný a som rada, že projekt môže rovno pomôcť pacientovi, čo by som chcela robiť, nakoľko raz by som chcela byť aj doktorkou, aj výskumníčkou."

Lenka Perželová: „Tento rok opäť bojovala o rovnakú príležitosť. Šikovná Slovenka však nebola sama."

Juraj Tedla, programový manažér: „O grant sa môžu uchádzať deti a mladí ľudia vo veku od osem až do dvadsaťpäť rokov. Podpora je vlastne cielená na to, aby mohli sa rozvíjať a zveľaďovať svoju činnosť, ktorej sa venujú, buď už v rámci školy, v rámci štúdia alebo popri škole."

Lenka Perželová: „Počas ôsmich rokov existencie programu už ocenili viac ako dvestopäťdesiat talentovaných detí a to nielen z oblasti vedy, ale aj športu a umenia."

Juraj Tedla: „Je možné prihlásiť sa cez internet, cez online formulár. Takisto je možné poslať prihlášku klasicky poštou a vďaka grantu vlastne si môžu buď dovoliť účasť na týchto súťažiach, môžu si dovoliť študovať, môžu cestovať na podujatia, môžu si zakúpiť materiály alebo prostriedky k tomu, aby mohli tvoriť."

Lenka Perželová: „Na mladé talenty si už tradične posvietili porotcovia zložení zo športovcov, vedcov, či umelcov."

Lukáš Latinák, herec a glosátor: „Tie talenty sú pre mňa šokujúce aj v tej vede, aj v tom umení, najmä tie hudobné nástroje ako niekto dokáže tak dokonale niečo ovládať. Keď niekto rozoberá nejaké vedecké záležitosti, ktorým sa nerozumiem a ide do detailov, ktorým rozumejú len profesori, ktorí sedia v tejto porote, samozrejme a oni sa fundovane bavia ako keby vedeli, o čo ide, tak je to pre mňa iný svet. Bavíme sa len cez skype, pretože študujú v Anglicku, sú na Cambridge, sú v Abu Dhabí, sú v Nemecku, sú v Rusku, sú niekde inde a to je tiež veľká nádej pre Slovensko, že títo ľudia, ktorí vyštudujú niekde inde, sa vrátia a prinesú nám niečo z toho svojho umenia."

Lenka Perželová: „A hoci niekto o svojom budúcom povolaní nemusí mať odmalička úplne jasno..."

Lukáš Latinák: „Štrnásťročný človek odpovedá na otázku, prečo sa venuje klavíru, pretože to bol môj sen od škôlky. Ja som v škôlke takéto sny nemal."

Lenka Perželová: „Pre týchto mladých Slovákov to rozhodne neplatilo a ich ciele určené už v detstve a následné kroky k ich dosiahnutiu môžu zmeniť životy nás všetkých."

Emília Petríková: „Snáď raz, keď budem stará a spomínať na to, čo som dosiahla, aby som mohla povedať, že som nejako pomohla v liečbe pacientov, čo dnes prežívajú veľmi málo, žiaľ."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, súťaže, ženy vo vede

Tlač