Ohnivá detektívka

01. 03. 2016

Ohnivá detektívka. Odkiaľ prišiel, aký bol veľký a kam dopadol. Aj takéto otázniky stále vyvoláva meteor, ktorý padal pred kamerou televízie Markíza v Plešivci.

logo Televíznej stanice Markíza(26. 2. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 27/30; Marián Ujházy, Marek Vnenčák, Patrik Švajda)

Patrik Švajda, moderátor: „Ohnivá detektívka. Odkiaľ prišiel, aký bol veľký a kam dopadol. Aj takéto otázniky stále vyvoláva meteor, ktorý padal pred kamerou nášho kolegu."

Marek Vnenčák, redaktor: „Meteority vedia byť poriadne divoké. Vedia ohúriť. A vedia byť aj poriadne záhadné. Kamera Mariána Ujházyho náhodou zachytila ohnivú guľu, keď nakrúcal rozhovor v Plešivci."

Vladimír Bahýl, hvezdáreň Júlia: „Toto je jav, ktorý sa dá nasnímať raz za život."

Pavol Rapavý, Slovenský zväz astronómov: „Vidieť cez deň meteor je skutočne mimoriadny úkaz a ešte ho nafilmovať, tak to je naozaj terno."

Marek Vnenčák: „Vedci rozbehli akési pátranie, aby mohli o meteore zistiť, čo najviac."

Marek Husárik, Astronomický ústav SAV v Tatranskej Lomnici: „Nielen to, že kde dopadol, ale odkiaľ zo slnečnej sústavy k nám priletel."

Pavol Rapavý: „Ak by sa toto stalo, tak by to bola ďalšia unikátna vec."

Marek Vnenčák: „Aby mohli určiť dráhu, potrebujú ďalšie zábery, napríklad z priemyselných kamier alebo svedkov a nič z toho zatiaľ nemajú. A čo tatranskí astronómovia? Veď majú tento špeciálny prístroj, ktorý dokáže zachytiť každý jasnejší záblesk na oblohe až do vzdialenosti šesťsto kilometrov."

Marek Husárik: „Bohužiaľ, stalo sa to, že zákon schválnosti zaúradoval."

Marek Vnenčák: „Meteor sa zjavil na oblohe okolo pol piatej popoludní."

Marek Husárik: „Kamera začala pracovať zhruba desať minút po tomto úkaze."

Marek Vnenčák: „Čiže ona cez deň za bežných okolností nefunguje?"

Marek Husárik: „Ona je uspatá, ona sa budí, keď slnko je okolo šesť stupňov už pod obzorom."

Marek Vnenčák: „Zatiaľ nevedno, či na Zem vôbec čosi dopadlo. Ak však celý nezhorel, nehrozí, že vedcov ktosi predbehne?"

Pavol Rapavý: „Spoznať meteorit nie je nejako jednoduché. Určite to nie je nejaký kamienok, ktorý by ležal niekde v lese alebo na lúke a blikal na bielo‑ červeno alebo žiaril. Toto je reálny meteorit. Nález zo Sahary."

Marek Vnenčák: „Informácií je nateraz minimum. Čas hrá proti odborníkom a tak nie je vylúčené, že tento unikátny záber zo stane prvou a zároveň jedinou spomienkou."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač