Rok vo vesmíre alebo je človek schopný cesty na Mars?

04. 03. 2016

Astronauti Scott Kelly a Michail Kornijenko strávili na Medzinárodnej vesmírnej stanici tristoštyridsať dní. V stredu 2. 3. 2016 ráno pristáli v kazašskej stepi. Zviezol sa s nimi aj ďalší kozmonaut Sergey Volkov. Na nohy sa ale postaviť nedokázali. Na stanici urobili štyristo vedeckých experimentov a nabehali približne tisíc kilometrov.

Televízna stanica Markíza_logo(2. 3. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 30/31; Dávid Vido, Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Rok bol ich domovom vesmír. Dvaja astronauti na Medzinárodnej stanici zisťovali, či je človek schopný letu na Mars."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „A popritom experimentovali, športovali a vysielali na Zem preslávené videá. Za ten čas vypili približne sedemstopäťdesiat litrov recyklovaného moču a potu."

Dávid Vido, redaktor: „Scott Kelly a Michail Kornijenko sa včera po dvanástich mesiacoch takto lúčili s vesmírnou stanicou. Na Zem sa s nimi zviezol aj ďalší ruský kozmonaut, Sergey Volkov."

Scott Kelly, astronaut: „Ten chlad po pristátí bol úžasný. A ten čerstvý vzduch, neviem, ako to povedať, no nebolo to to, čo sme mali na vesmírnej stanici."

Dávid Vido: „Astronauti strávili na vesmírnej stanici presne tristoštyridsať dní. Dnes ráno pristáli v kazašskej stepi. Na nohy sa ale postaviť nedokázali."

František Hlavačka, laboratórium regulácie motoriky SAV: „Všimnite si, ako úžasne opatrne normálne ich niesol. Váš vestibulár, ktorý vám hovorí, jediný tu na zemi, že sa pohybujete, nefunguje."

Scott Kelly: „Viete, rok je dlhý. Tam hore mi chýbala najmä rodina. Som ale presvedčený, že by som tam zvládol byť oveľa dlhšie."

Dávid Vido: „Táto cesta má zistiť, či je človek schopný cesty na Mars."

Michail Kornijenko, kozmonaut: „Mali sme veľmi veľa úloh a robili sme mnoho experimentov aj so Scottom. Dúfam, že sme ich urobili dobre a teraz budú prínosom pre ľudstvo."

Dávid Vido: „Na stanici urobili štyristo vedeckých experimentov. Nabehali približne tisíc kilometrov, pochutnali si na prvom šaláte vypestovanom vo vesmíre, fotili, ale aj pozorovali, ako sa správajú kvapky vody. Okrem toho museli kozmonauti vypiť sedemstopäťdesiat litrov recyklovaného moču a potu."

Jakub Kapuš, SOSA: „Keď ste na vesmírnej stanici, tak musíte zdroje, ktoré máte, ktoré sú veľmi obmedzené, veľmi šetriť. Takže vlastne všetky tekutiny, ktoré zo svojho tela odovzdávate, najmä moč a pot, sa recyklujú."

Dávid Vido: „Jedným z najdôležitejších pokusov bolo porovnanie, čo sa deje s telom Scotta Kellyho vo vesmíre a s telom jeho dvojčaťa na Zemi."

Jakub Kapuš: „Ktorý bol celý čas na Zemi a robil tie isté experimenty, tie isté úkony, ako robil aj jeho brat na vesmírnej stanici. No a práve teraz po návrate budú porovnávať, ako sa zmenila fyziológia týchto dvoch bratov."

Dávid Vido: „Američan sa okrem toho stal rekordmanom v počte prežitých dní vo vesmíre. Zatiaľ ale iba na jeho kontinente. Rekord drží ešte od deväťdesiatych rokov niekto iný."

Jakub Kapuš: „Počas jednej misie, počas pobytu vo vesmíre drží Rus Valerij Poljakov, ktorý strávil vo vesmíre štyristotridsaťsedem dní v kuse."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač