Výstava nábytkárskeho dizajnu

16. 03. 2016

logo STV 2(10. 03. 2016; Televízna stanica STV 2; Správy RTVS z regiónov; 17:45; por. 8/9; Jana Obrancová, Martina Bodnárová)

Martina Bodnárová, moderátorka RTVS: „Nábytok za uplynulé desaťročia prešiel obrovskými zmenami. Porovnanie nového a starého dizajnu prináša aj veľtrhu nábytku a bývania, ktorý sa začal v Nitre."

Jana Obrancová, redaktorka RTVS: „Takto vyzerala bežná obývačka pred asi 50 rokmi a takto to vo viacerých domoch vyzerá dnes. Pestrejšie farby, inovatívne vzory i netradičné materiály nahradili niekdajší jednotný štýl."

(začiatok ankety)
Návštevníci veľtrhu
Opýtaný: „U manželkiných rodičov aj u našich takýto nábytok sa presne vyskytoval."
Opýtaná: „Prednosť toho starého nábytku, že bol z pravého dreva a to stále cítiť, to nevyšlo z módy."
(koniec ankety)

Jana Obrancová: „Nábytkársky dizajn sa podľa odborníčky dnes viac uberá smerom k individualizovaniu prvkov."

Katarína Hubová, Slovenské centrum dizajnu: „V tom je to možno aj zaujímavé, aj dobré, že sa teda ten dizajn vyvíja k tej rôznorodosti a k takej šírke vlastne tej ponuky."

Jana Obrancová: „Aj na Slovensku narastá záujem o drevenú architektúru, tradičnú aj modernú. Drevodomy u nás predstavujú asi len 10 % výstavby. Priaznivcov majú najmä v Severnej Amerike, v Škandinávii či v Rakúsku."

Igor Kuzmo, výrobca montovaných domov: „Všetko sa to posúva do ekologickej výstavby, kde ako izoláciu používame či už drevovláknitú hmotu, rozdrtené drevo alebo slamu, dokonca hlinu, v kombinácii s hlinou, v kombinácii s konopným vláknom, čiže tie vnútorné parametre  toho bývania potom sú z hľadiska toho zdravotného pohľadu veľmi vysoké."

Jakub Čajko, predajca drevovláknitých izolácií: „Požiar, hniloba, škodcovia a podobne, ale sú to vlastne všetko veci, ktoré sú už v dnešných moderných stavbách vyriešené."

Jana Obrancová: „Trendy aj novinky zo sveta bývania a dizajnu prináša do Nitry 450 vystavovateľov zo 6 krajín. Pozrieť si ich môžete do nedele 13. marca."

Jana Obrancová, RTVS.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

 

Kľúčové slová:
výstavy, inovácie

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač