Deti sa starali o prírodu

07. 04. 2016

Prvý apríl v v arboréte na Borovej hore patril operencom. Ich odchyt do sietí pozorovanie aj krúžkovanie. Práve v tento deň si nevybrali prírodovedci náhodou. Každý rok chytený vtáčik dostal krúžok, aby ho prírodovedci mohli ďalej pozorovať. Takisto ropuchy sú chránené a teraz je to obdobie, keď migrujú k vode. Cestu však pre autá uzatvoriť nemožno. Po krajniciach preto osadili fóliu, aby sa žaby na cestu nedostali. Deti ich k vode prenesú.

logo Televízie JOJ(05. 04. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 17/23; Jana Veľasová, Katarína Kováčiková , Ján Mečiar, Adriana Kmotríková)

Ján Mečiar, moderátor: „Aby sa dostala do JOJ‑ky, skočila nášmu kameramanovi rovno do objektívu, nie však nejaká fešná deva, ale toť ropucha bradavičnatá."

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Veru, žaby teraz migrujú k vode a aby pre ne prechod cez cestu nebol smrteľný, zachraňujú ich školáci z Humenného. Doteraz preniesli takmer sedemnásťtisíc ropúch."

Ján Mečiar: „Vo Zvolene zase malí škôlkári strávili dnešný deň vtákov v prírode pozorovaním prvých operencov, ktorí po zime prileteli na Slovensko."

Adriana Kmotríková: „Miestni prírodovedci robia každú jar ich odchyt a krúžkovanie."

Šimon Hajdučko, žiak ZŠ Švermová: „Pozhrabujeme lístie, ktoré je pod zábranami, aby sme ich našli a dávame ich do vetra a do vody, kde sa môžu rozmnožovať."

Jana Veľasová, redaktorka: „Sme pri rybníku neďaleko obce Brestova. Tu už ide o tradíciu. Školáci tu ročne prenesú tisícky žiab. Ropuchy sú chránené a teraz je to obdobie, keď migrujú k vode. Cestu, ktorá tadiaľ vedie, však pre autá uzatvoriť nemožno. Po krajniciach preto osadili fóliu, aby sa žaby na cestu nedostali. Deti ich k vode prenesú."

Ing. Anna Macková, CHKO Východné Karpaty: „Veľké množstvo jedincov by bolo usmrtených na tejto komunikácii a vlastne im tak trošku pomáhame."

Jana Veľasová: „Aký je to pocit chytiť žabu?"

Šimon Hajdučko: „Taký, je trošku slizká, nám chlapom to nevadí."

Jana Veľasová: „Za dva dni školáci preniesli takmer sedemnásťtisíc ropúch."

Ing. Anna Macková: „Je to súčasť potravinového reťazca, užitočný živočích už len z toho dôvodu, že likviduje aj hmyz."

Martina Jakubkovičová, žiačka ZŠ J. Švermu Humenné: „To sú páriace sa a toto menšie je samec a toto väčšie e samica. Je ich tu osemdesiat a už je to vedro ťažké. Za tou fóliou ich je strašne veľa."

Jana Veľasová: „Nuž a táto sa rozhodla, že urobí všetko pre to, aby sa na obrazovky JOJ‑ky dostala práve ona."

Katarína Kováčiková, redaktorka: „Prvý apríl v v arboréte na Borovej hore patril operencom. Ich odchyt do sietí pozorovanie aj krúžkovanie. Práve v tento deň si nevybrali prírodovedci náhodou."

Anton Krištín, Ústav ekológie lesa SAV Zvolen: „Určite prvý apríl ‑ deň vtákov deň bláznov ‑ je symbolický."

Miroslav Saniga, Ústav ekológie lesa SAV Zvolen: „Môžu tu zaznamenať naozaj pinky, červienky, dokonca prvé lastovičky sú už tu, bociany sú už tu."

Katarína Kováčiková: „Výdatne pri tom asistovali malí škôlkári. Obzrieť si operence od výmyslu sveta, to bol pre nich nevšedný zážitok."

Škôlkárka: „Ja som videla drozda, sýkorku a všetky sa mi veľmi páčili. Mám rada vtákov všetkých."

Miroslav Saniga: „Ten tohtoročný kalendár, úplne ide podľa toho prírodného poriadku, rozvrhu, zatiaľ sa nič neomeškáva, zatiaľ nič nenapreduje rýchlo."

Katarína Kováčiková: „Každý rok chytený vtáčik dostal krúžok, aby ho prírodovedci mohli ďalej pozorovať."

Anton Krištín: „Máme centrálu v Bruseli EuRing, kde sa kde sa zhromažďujú tie dáta."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač