Ekonomiku potiahnu ľudia

31. 03. 2016

Slovenská ekonomika aj v tomto roku porastie vyše trojpercentným tempom, vo svojej najnovšej prognóze to očakáva Národná banka. Klesajúci export a investície majú vyvážiť ľudia tým, že budú míňať viac peňazí. Nové pracovné miesta preto vzniknú najmä v oblasti služieb a obchodu. Rozhovor o tom, ako sa bude dariť ekonomike na Slovensku, pripravil reportér TA3 so zástupcom z prognostického ústavu SAV a viceguvernérom Národnej banky Slovenska.

 logo Televíznej stanice  TA3(29. 3. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 7/12; Andrej Horváth, Katrin Lengyelová, Jozef Dúbravský)

Katrin Lengyelová, moderátorka: Slovenská ekonomika aj v tomto roku porastie vyše trojpercentným tempom, vo svojej najnovšej prognóze to očakáva Národná banka. Klesajúci export a investície majú vyvážiť ľudia tým, že budú míňať viac peňazí. Nové pracovné miesta preto vzniknú najmä v oblasti služieb a obchodu."

Andrej Horváth, reportér TA 3: „Ekonomika oproti minulému roku mierne spomalí na 3,2 percenta, v rámci eurozóny ide ale stále o jeden z najlepších rastov, ktorý by mal v ďalších rokoch ešte pridať na obrátkach."

Jozef Makúch, guvernér Národnej banky Slovenska: „Súvisí to so znižovaním zahraničného dopytu, ktorý bol pre tento a budúci rok revidovaný smerom nadol vplyvom spomaľovania rastu rozvíjajúcich sa ekonomík, hlavne Číny."

Andrej Horváth: „Slovenským firmám sa už nedarí vyvážať do zahraničia toľko tovarov, po dočerpaní eurofondov z minulého programovacieho obdobia sa vytráca aj pozitívny efekt nových investícií. Národná banka zostáva napriek tomu optimistická. Nízke úrokové sadzby a klesajúce ceny vraj vylákajú ľudí do obchodov."

Vladimír Baláž, Prognostický ústav SAV: „V súčasnosti pozorujeme taký veľmi mierny pokles spotrebiteľských cien, pri súčasnom náraste nominálnych miezd. Čiže z toho vyplýva, že obyvateľom zostáva v peňaženkách viac peňazí ako predtým. Zároveň veľmi nízke úroky vytvárajú dopyt pre rozvoj hypoték. A keď sa pozrieme napríklad na bytovú výstavbu, tak vidíme, že tie počty začatých bytov sú skutočne rekordné."

Andrej Horváth: „Do roku 2018 má na Slovensku vzniknúť približne 75‑tisíc nových pracovných miest, niektorým firmám ale budú chýbať kvalifikovaní ľudia. Výpadok zrejme vynahradia pracovnými nadčasmi, zamestnaním seniorov alebo pritiahnutím zamestnancov zo zahraničia. Vyše polovica nových pracovných miest vznikne v obchode a službách."

Ján Tóth, viceguvernér Národnej banky Slovenska: „Obyvateľstvo tým míňaním v domácich sektoroch ako sú, ako je sektor služieb, bude podporovať pozitívnu situáciu, a teda bude vytvárať aj potrebu ďalšieho zvyšovania zamestnanosti."

Andrej Horváth: „Národná banka do predikcie nezapočítala zámery novej vlády, ktorá napríklad chce presunúť dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu z roku 2018 na rok 2020."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Tlač