Éra vodíka je už tu!

11. 04. 2016

Tím našich vedcov ale hľadá možnosti, ako do horniny pod povrchom zeme natlačiť vodík. Ten má byť totiž energiou budúcnosti.

logo TV Markíza(09. 04. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 21/25; Marek Gudiak, Zlatica Švajdová Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Prichádza éra vodíka. Slovenskí vedci hľadajú unikátne riešenie, ako ho použiť pri skladovaní elektriny."

Patrik Švajda, moderátor: „Počujete dobre. Elektrinu, ktorú v noci nepotrebujeme, by sme na horšie časy vedeli takto uložiť hlboko pod zem. No a tento rébus má ľudstvu otvoriť dvere do budúcnosti bez ropy, plynu či uhlia."

Marek Gudiak, redaktor: „Takto dnes ukladáme obrovské množstvá zemného plynu stovky metrov pod zem. Tím našich vedcov ale hľadá možnosti, ako do horniny pod povrchom natlačiť aj vodík. Ten má byť totiž energiou budúcnosti."

Júlia Kotulová, Ústav vied o Zemi SAV: „To je podľa mňa neuveriteľná výhoda pre každého jedného z nás, či sme finančne lepšie alebo horšie, lebo postupne tento vodík úplne nahradí fosílne palivá a v roku 2050 už celá Európa bude vlastne fungovať na vodík."

Marek Gudiak: „Vedci chcú vyriešiť problém, čo s prebytočnou elektrinou. Elektrárne ju totiž vyrábajú bez ohľadu na potreby ľudí. Napríklad solárne panely cez deň pošlú do siete podstatne viac prúdu ako dokážeme spotrebovať. Takto by sa dala prebytočná elektrina jednoducho uložiť aj v obrovských množstvách do zeme na horšie časy. No a takto vyzerá hornina z úložiska. Málokto by na prvý pohľad uveril tomu, že desať až pätnásť percent z nej tvoria póry, ktoré môžu poslúžiť práve na uskladnenie vodíka."

Pavol Siman, člen predsedníctva SAV: „Ideme ako, dá sa povedať, prví na svete skúmať vlastne celé toto ložisko ako komplexne a čo nám ten vodík vlastne s týmito materiálmi bude robiť."

Marek Gudiak: „Výsledkom má byť fungujúci systém. Prebytočná energia zo siete sa použije na elektrolýzu obyčajnej vody, získame tak cenný vodík, ktorý sa zmiešaný so zemným plynom uloží hlboko do podzemia. odtiaľ sa dá kedykoľvek opäť vyťažiť a opäť použiť napríklad na výrobu elektriny."

Júlia Kotulová: „Ho priamo môžeme napríklad pustiť cez plynovody do Európskej únie. Toto je dokonca najúčinnejší spôsob prevozu vodíka. Nepúšťa sa stopercentný, akože čistý, ale určite v zmesi s inými plynmi, kde je to proste akože bezpečné."

Marek Gudiak: „Vedcov teraz čakajú laboratórne testy, geologické modelovania a seizmické merania. Možno to znie ako sci‑fi, no éra vodíka je už tu. Príklad? Na spadnutie je sériová výroba tohto auta. Jeho cena je síce poriadne vysoká, no budúci majitelia budú jazdiť prakticky na vodu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
chemické vedy, vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač