Medzi prioritami vlády je aj veda

11. 04. 2016

Medzi prioritami v návrhu programového vyhlásenia vlády je aj veda. Vyhlásil to minister školstva Peter Plavčan zo SNS na pôde Slovenskej akadémie vied. Tvrdí, že chce urobiť všetko pre čo najskoršie prijatie zákona o verejných výskumných inštitúciách. Predseda SAV Pavol Šajgalík predpokladá, že by mohol začať platiť od januára budúceho roka.

logo Rádio Slovensko(09. 04. 2016; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 07:00; por. 2/8; Katarína Ottová, Rado Tomeš)

Rado Tomeš, moderátor: „Medzi prioritami v návrhu programového vyhlásenia vlády je aj veda. Vyhlásil to minister školstva Peter Plavčan z SNS na pôde Slovenskej akadémie vied. Tvrdí, že chce urobiť všetko pre čo najskoršie prijatie zákona o verejných výskumných inštitúciách. Predseda SAV Pavol Šajgalík predpokladá, že by mohol začať platiť od januára budúceho roka."

Katarína Ottová, redaktorka: „Zákon o verejných výskumných inštitúciách zastavili pochybnosti o správe majetku akadémie. Mal platiť od januára. Aj preto začala akadémia znižovať počet ústavov. V súčasnosti je SAV plne závislá od štátneho rozpočtu. Ak by zákon začal platiť, výskumné inštitúcie by mohli získať z nadnárodných projektov a z podnikateľského sektora časť zdrojov na financovanie svojej činnosti a na zintenzívnenie prenosu výsledkov výskumu a vývoja do praxe. Minister školstva Peter Plavčan."

Peter Plavčan, minister školstva (SNS): „Pozrieme sa znovu na to, pretože sa zmenili určité spoločenské a ekonomické podmienky, či tam nie je potrebné niečo dopracovať, ale patrí to medzi priority, ktoré by sa mali urýchlene spracovať a predložiť do Národnej rady."

Katarína Ottová: „Predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík hovorí, že z obsahového hľadiska je návrh zákona v poriadku."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied: „Prvého prvý 2017 by mohol zákon vojsť v život, ale je to moja predstava. Po minulom roku som oveľa opatrnejší v takýchto vyjadreniach."

Katarína Ottová: „Na pôde SAV sa hovorilo najmä o financovaní. Šéf rezortu povedal, že má záujem, aby pokračovala stabilizačná zmluva medzi akadémiou a ministerstvom školstva a ministerstvom financií."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Iné

SAV k perspektívam vedy a výskumu na Slovensku

Tlač