Neočkovaní šíria nákazy

08. 04. 2016

Pri nezaočkovaní, podľa odborníkov lokálne epidémie napríklad osýpok alebo čierného kašľa hrozia aj v západnej Európe. Dokonca v niektorých rozvinutých krajinách západnej Európy je zaočkovanosť nižšia ako v niektorých zaostalejších afrických krajinách. Štúdia amerických vedcov skúmala stovky detí, ktoré tieto ochorenia dostali a väčšina z nich nebola zaočkovaná z náboženských alebo osobných dôvodov.  Vyjadrenia odborníkov k problematike.

logo Televízie Markíza(04. 04. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 13/28; Henrieta Hajtová, Zlatica Švajdová Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Za lokálne epidémie osýpok a čierneho kašľa sú zodpovední rodičia, ktorí svoje deti nedávajú zaočkovať."

Patrik Švajda, moderátor: „Štúdia amerických vedcov skúmala stovky detí, ktoré tieto ochorenia dostali a väčšina z nich nebola zaočkovaná z náboženských alebo osobných dôvodov."

Henrieta Hajtová, redaktorka: „Na mušku si zobrali presne deväťstosedemdesiat detí s osýpkami, päťstosedemdesiatštyri z nich nebolo proti nim zaočkovaných napriek tomu, že na rozdiel od ostatných pre nich bola vakcína vhodná. Môže za to stále narastajúci trend odmietania povinného očkovania."

Peter Celec, lekár a vedec: „Existujú deti a nie je ich málo, ktorí naozaj nemôžu byť zaočkovaní, lebo sú chorí, lebo majú nejakú poruchu imunitného systému alebo z rôznych iných dôvodov a na to, aby oni tiež nedostali napríklad tie osýpky alebo iné takéto choroby, no tak my všetci zaočkovaní musíme byť. O tom to je tá kolektívna imunita."

Henrieta Hajtová: „Práve preto musí byť zaočkovaných viac ako deväťdesiat percent populácie. Odporcov povinného očkovania však čísla nepresvedčia."

Marián Filo, aktivista: „Je to zhruba jedna k jednej, čiže ako očkovaní, tak aj neočkovaní, zhruba rovnakým dielom šíria osýpky. Takže je nefér vlastne zvaľovať vinu iba na tých neočkovaných."

Henrieta Hajtová: „Podľa odborníkov však takéto lokálne epidémie hrozia aj v západnej Európe. Dokonca v niektorých rozvinutých krajinách západnej Európy je zaočkovanosť nižšia ako v niektorých zaostalejších afrických krajinách."

Zuzana Krištúfková, epidemiológ, Slovenská zdravotnícka univerzita: „Stále je ešte dosť rodičov, ktorí radia veria rôznym teóriám, ktoré sa nezakladajú na vedeckých dôkazoch, ale šíria sa po internete."

Peter Celec: „Máme iracionálny strach z geneticky modifikovaných potravín, máme iracionálny strach z génovej terapie, zo všetkého, čo súvisí nejakým spôsobom s DNA, ale máme strach aj z nových technológií a zo všeličoho možného máme strašný iracionálny strach, pretože keď tomu nerozumieme, tak sa toho bojíme a keď ešte sa akože zopár takýchto ľudí nájde a dá sa dohromady, tak zrazu máme konšpiračné teórie všelijaké."

Henrieta Hajtová: „Ako napríklad, že očkovanie spôsobuje autizmus. Vedecky vyvrátená úvaha. Odporcovia však majú aj na toto vysvetlenie."

Marián Filo: „Vyhovuje to vlastne tým farmaceutickým firmám, ktoré nemusia vyvíjať nové vakcíny, lebo to stojí veľa peňazí a radšej ostanú pri výrobe tých starých, ktoré sú viacej nebezpečné a zakrývajú vlastne tie nežiadúce účinky."

Peter Celec: „Vakcinačné látky, ktoré sú na trhu, to nie sú akože všetky, ktoré firmy vymysleli. To je promile z toho, čo farmaceutické firmy vyvinuli, lebo iba niektoré prešli tými klinickými štúdiami, iba niektoré sa preukázali ako naozaj účinné, a tak ďalej. To znamená, my keď budeme spochybňovať toto, tak spochybňujeme celú medicínu, potom môžeme zatvoriť nemocnice a môžeme dúfať, že budeme zdraví."

Henrieta Hajtová: „Ale keďže klin sa klinom vybíja, odborníci vedia, že strach z očkovania prekoná len strach rodiča o svoje dieťa."

Zuzana Krištúfková: „Z vlastnej skúsenosti viem, že rodičia, ktorí odmietajú dať očkovanie, pri každej teplote dieťaťa sa boja až panicky, majú strach, či dieťa neochorelo na chorobu, ktorej mohli predísť očkovaním. Často, až osobná skúsenosť napríklad rodičov, ak dieťa prekonalo čierny kašeľ, bolo na Jednotke intenzívnej starostlivosti, tak potom zmenili názor a už sú za očkovanie, ale bohužiaľ, často je to na úkor zdravia toho dieťaťa."

Henrieta Hajtová: „Pritom ani vedľajšie účinky chorôb netreba podceňovať. Pri osýpkach sú to napríklad vážny zápal stredného ucha, či kóma alebo trvalé poškodenie mozgu.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač