Neskorá zima

28. 04. 2016

Mrazivé počasie ohrozuje jedného z našich najvzácnejších vtákov – hlucháňa hôrneho. U nás ich žije už len okolo 1400 a hrozí, že v týchto dňoch sa ich počet ešte zníži. Samice zniesli do hniezd vajíčka, avšak  väčšina tých znášok môže byť zničená. O svoje znášky s veľkou pravdepodobnosťou prídu aj niektoré sťahovavé vtáky. Zvieratá a rastliny budú musieť vo vyšších polohách pretrpieť sneženie aj v najbližších dňoch. 

Televízna stanica Markíza_logo(27. 4. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 23/29; Mario Kermiet,  Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Mrazivé počasie v týchto dňoch neničí len budúcu úrodu hospodárov. Aj vzácny hlucháň hôrny je v ohrození."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Žije ich u nás už len okolo tisíc štyristo kusov a hrozí, že pre mrazivé počasie týchto dní ich počty ešte klesnú."

Mario Kermiet, redaktor: „Na Liptove, aj keď bolo dnes chladno a daždivo, je už jasne prítomná jar. Kvitne záružlie i prvosienky. Donovaly, deväťsto metrov nad morom. Zrazu akoby sme sa ocitli v úplne inej krajine. Zatiaľ tu dnes nasnežilo asi pätnásť centimetrov snehu. Jednému z našich najvzácnejších vtákov hlucháňovi hôrnemu sneh neprekáža, keď si hľadá partnerku. Avšak teraz už samice zniesli do hniezd vajíčka."

Miroslav Saniga, Ústav ekológie lesa, SAV: „Väčšina tých znášok môže byť zničená, potom musia sliepky založiť náhradné znášky. Tie sú však už omnoho menej početné. Prvá znáška sedem vajec, náhradná štyri vajcia a potom tá populácia nápadne môže poklesnúť v ďalšom roku."

Mario Kermiet: „Pred päťdesiatimi rokmi desaťtisíc sliepok a šesťtisíc kohútov, dnes sú kohúty hlucháňov pod kritickou hranicou päťsto kusov. Nižšia znáška ešte viac ohrozí ich počet."

Miroslav Saniga: „Hluchanica si vyhrabe hniezdnu jamku pri takýchto koreňových nábehoch, no a teraz, keď veľa nasnežilo, to jej všetko zakryje a opustí hniezdo a je po znáške."

Mario Kermiet: „O svoje znášky s veľkou pravdepodobnosťou prídu aj niektoré sťahovavé vtáky."

Miroslav Saniga: „Tak ako škovránok, ľaptušky tam už boli v tých vyšších polohách, to sa stiahlo do tých nižších polôh a navráti sa, až keď sa tam tie podmienky zase tak znormálnia a budú tam môcť prežívať."

Mario Kermiet: „Menej bude pravdepodobne aj čučoriedok. Ich kvety prikryté snehom neveštia nič dobré."

Miroslav Saniga: „Budeme sa musieť na to pripraviť, že možno tých čučoriedok v tých polohách, kde ten sneh napadol, bude menej."

Mario Kermiet: „Zvieratá a rastliny budú musieť vo vyšších polohách pretrpieť sneženie aj v noci a v najbližších dňoch."

Lucia Sokolová, meteorológ, SHMÚ: „Od nadmorskej výšky približne deväťsto metrov dnes snežilo a v noci táto hranica najmä na severe ešte poklesne na úroveň približne päťsto  šesťsto metrov nad morom."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, veda

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač