Nové zistenia o víruse zika

20. 04. 2016

Prof. MUDr. Fedor Čiampor, DrSc., z  Virologického ústavu SAV podrobne informuje a sumarizuje najnovšie zistenia o víruse zika a dáva odporúčania, ako sa správať po príchode z oblasti, kde sa tento vírus vyskytuje.

logo Televíznej stanice  TA3(14.  04.  2016; Televízna stanica TA 3; 24 hodín vo svete; 19.15; por. 1/1; Barbara Túrosová/‑)

Barbara Túrosová, moderátorka: „My sa o najnovších zisteniach o víruse zika budem rozprávať s hosťom v štúdiu s virológom profesorom Fedorom Čiamporom z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Dobrý večer prajem."

Fedor Čiampor, Virologický ústav SAV: „Dobrý večer."

Barbara Túrosová: „Tak odborníci to teda potvrdili, trvalo naozaj niekoľko mesiacov tých dohadov o tom, že vírus zika spôsobuje tú deformáciu hláv u novorodencov, takzvanú mikrocefáliu, sa napokon potvrdili, do akej miery to ovplyvní doterajší prístup k tomu vírusu?"

Fedor Čiampor: „Myslím, že predpokladali, že tento vírus môže spôsobiť zmeny ešte v maternici. Dôkaz o tom bol potvrdený u matky, ktorá bola chorá a bola infikovaná na Havaji. Vírus zika cirkuluje v krvi asi jeden týždeň, potom dva až tri týždne ho postupne organizmus eliminuje, čiže dokázať tento vírus v organizme je pomerne komplikované. Dajú sa potom dokázať protilátky proti tomuto vírusu. Ale keď berieme ten vývoj za posledných desať rokov, približne 150 až 300 detí takýchto sa narodilo v Brazílii, akurát minulý rok vyskočil na približne 3 600 prípadov, tento rok je to už okolo 5‑tisíc. Čo napovedá tomu, že pravdepodobne ten vírus trošku mení svoje vlastnosti. Vírusy totižto tým, že sú pasážované, prechádzajú cez bunku, tak môžu získavať trošku iné vlastnosti, môžu sa adaptovať na tkanivá, ktoré infikujú a to sa pravdepodobne s týmto vírusom začalo diať, že vznikol taký mimoriadny nárast výskytu tohto poškodenia mozgu. Ale do budúcnosti to nič neznamená, pretože sa deje to, čo Svetová zdravotnícka organizácia predpokladala."

Barbara Túrosová: „Keď ste hosťom u nás v štúdiu a pravidelne riešime niektoré vírusy, ktoré ohrozujú rôzne časti našej planéty, väčšinou divákov upokojujete, že nič nie je také hrôzostrašné, ako sa možno na prvý pohľad javí. Aj v tomto prípade sa hovorí, že práve vírus zika je oveľa nebezpečnejší, ako vedci predpokladali, ako teda vyhodnotíte vy tieto vyjadrenia?"

Fedor Čiampor: „Viete, príroda sa vyvíja. Evolúcia pokračuje. Pôvodné mnohé vírusy, ktoré boli vtáčími vírusmi, napríklad vírus chrípky ľudí postupne prešiel z cicavcov na ľudí, spôsobil obrovské pandémie, spomínaná španielska chrípka v roku 1918. Čiže tento vírus tiež prešiel určitým vývojom, kým si našiel toho správneho hostiteľa. Pravdepodobne aj tieto vírus,y ako je vírus zika, vírus žltej zimnice, vírus západného Nílu, ktoré nespôsobujú ťažké ochorenia, vývojom sa môžu prispôsobovať a môžu získavať také vlastnosti, ktoré sme v minulosti nepoznali. A pravdepodobne táto evolúcia pokračuje."

Barbara Túrosová: „Okrem komárov teda vírus zika sa prenáša aj pohlavným stykom, toto je ďalšie zo zistení, ktoré už boli potvrdené. Dá sa povedať, že to komplikuje celú situáciu, že sú de facto dva zdroje nákazy?"

Fedor Čiampor: „Nie, nekomplikuje to, otázka je, akým spôsobom sa prenáša pohlavným stykom. Pretože ja predpokladám, že ak dôjde k infekcii, čo došlo, teda a čo potvrdilo tento prenos zo Spojených štátov amerických, kde človek, ktorý bol v tejto krajine, vrátil sa do Texasu, mal tam pohlavný styk so ženou, tá ochorela. To považuje Svetová zdravotnícka organizácia za dôkaz. Samozrejme, že či tento vírus sa nachádza v ejakuláte, zatiaľ nebolo potvrdené, ani dokázané. Ja predpokladám, že vlastne pri pohlavnom styku dochádza k enormnému prekrveniu pohlavných orgánov, dochádza k miernym oderkám pri pohlavnom styku a vírus, ktorí cirkuluje v krvi sa takto môže preniesť z chorého na zdravého jedinca."

Barbara Túrosová: „Vedci už teraz usilovne pracujú na vývoji lieku alebo vakcíny proti tomuto vírusu, kedy by mohla byť na svete?"

Fedor Čiampor: „Ja myslím, že to nebude dlho trvať. Pretože z tejto čeľade vírusov máme veľmi dobrú očkovaciu látku proti žltej zimnici alebo žltej horúčke, tak skúsenosti určité s prípravou očkovacej látky proti týmto vírusom sú, takže ja predpokladám, že vedci nadviažu na tieto skúsenosti s prípravou tejto účinnej očkovacej látky a že nebude dlho trvať, keď bude vyvinutá a k dispozícii kvalitná očkovacia látka proti tomuto vírusu."

Barbara Túrosová: „My sme už spomínali, že vírus zika prenášajú primárne komáre rodu Aedes aegypti, darí sa účinne bojovať proti ich rozmnožovaniu?"

Fedor Čiampor: „To je veľmi komplikovaný boj a ja si myslím, že to nie je cesta k úspechu, pretože na Slovensku napríklad Slovenská akadémia vied Zoologický ústav riešil problematiku spavej nemoci tým, že sa pripravovali CC muchy, ktorých samčekovia boli zneškodnení rádioaktívnym žiarením. Títo neplodní samčekovia sa vyvážali do Afriky a očakávalo sa, že tá populácia múch CC sa zredukuje, spavá nemoc vymizne. To tak v prírode nefunguje a s komármi to je ešte komplikovanejšie, pretože tie miesta, kde tie komáre sa množia, odkiaľ sa šíria, tých je nesmierne množstvo na rozdiel od CC múch, ktoré sú ešte aj väčšie. Takže ja si myslím, že táto cesta nie je celkom zhodná a nebude to viesť k radikálizácii tohto ochorenia."

Barbara Túrosová: „Ten vírus sa rozšíril v latinskoamerických krajinách v oblasti Karibiku. Existujú možno nejaké užitočné rady pre divákov, ktorí v najbližšom období plánujú vycestovať do niektorých z týchto krajín?"

Fedor Čiampor: „Áno, Svetová zdravotnícka organizácia vydala doporučenie pre všetkých, ktorí sa nachádzajú alebo boli na nejakom pobyte v týchto krajinách, aby po návrate mali chránený sex, to znamená, predovšetkým používanie kondómov a za ďalšie doporučenie, aby títo ľudia najbližší polrok neodovzdávali krv ako darcovia krvi. To sú dve takéto základné doporučenia. Iné je dosť ťažko doporučiť a toto by malo viesť k tomu, že povedzme, tak ako došlo k tomu Texasu, že človek, ktorý sa vrátil z tejto krajiny, nakazil ženu, tak chránený sex môže tomu zabrániť."

Barbara Túrosová: „Ak sme priamo na návšteve niektorej latinskoamerickej krajiny, napríklad Brazílie, hovorí sa o používaní repelentov, môže to byť naozaj stopercentne účinné?"

Fedor Čiampor: „Stopercentné v prírode nič nie je. Samozrejme, že znižuje to riziko. Samozrejme, vznikajú obrovské obavy s pripravovanými olympijskými hrami v Brazílii, a tak isto jediné doporučenie, ktoré tam je, používanie repelentov a znižovanie množstva lokalít, v ktorých sa tieto komáre rozmnožujú. Ale inak tie komáre sa množia v množstvách v tých takých chudobných štvrtiach, kde je stojatá voda, kde je teplo. Navyše tie komáre sa infikujú aj od chorého človeka a takto môžu prenášať to ochorenie, čiže otázka je len používať repelenty a v čo najväčšej miere eliminovať tie ložiská, kde sa komáre množia. To je komplikované."

Barbara Túrosová: „Mnohí ľudia sa však obávajú, že aj napriek tomu, že nevycestujú do niektorej z týchto krajín, tak takpovediac tie komáre si ich nájdu tu v Európe, pretože na starom kontinente, ak som sa správne dočítala, existujú dva typy komárov, ktoré by mohli vírus zika prenášať. A mnohí majú obavy najmä s tým prichádzajúcim letom, že by mohlo dôjsť k rozšíreniu nákazy vírusom."

Fedor Čiampor: „Svetová zdravotnícka organizácia študovala aj túto možnosť a zistila, že prežitie týchto komárov, ktoré by boli prenesení letecky na niekom, je prakticky nulová. Čiže dovoz takýchto komárov cez Atlantik z Južnej Ameriky do Európy je prakticky vylúčený. Takže ja si myslím, že táto eventualita nepripadá veľmi do úvahy. Jediné, čo sa môže stať, že ten chorý človek, ktorý pricestuje z tej oblasti, by na ňom mohol byť ten komár, ktorý by mohol byť rozmnožovateľom tohto vírusu, ten potom infikuje ďalších. Ale aj tie vírusy potrebujú určité prostredie, určité transfery, čiže tie komáre, ktoré neboli nikdy, ten vírus, ktorý nie je adaptovaný, sa nerozmnoží. Takže ja si myslím, že z tejto strany nejaká hrozba nehrozí."

Barbara Túrosová: „Tak myslím, že ste dodržali to, čo obvykle, že ste divákov upokojili. Hosťom v štúdiu bol profesor Fedor Čiampor. Ďakujem veľmi pekne."

Fedor Čiampor: „Ďakujem aj ja."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

 

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač