Nový vládny úrad pre investície a informatizáciu

27. 04. 2016

Čerpanie eurofondov, vládou prerokované investície aj informatizácia spoločnosti – to všetko bude mať na starosti nový úrad spadajúci pod vládny kabinet. Prijať akčné plány pri čerpaní eurofondov a urobiť kontrolu informatizačných služieb pre občanov. To budú prvé kroky Petra Pellegriniho, šéfa nového úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

logo Rádio Slovensko(25. 04. 2016; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 2/13; Jana Maťková, Juraj Jedinák)

Juraj Jedinák, moderátor: „Čerpanie eurofondov, vládou prerokované investície aj informatizácia spoločnosti – to všetko bude mať na starosti nový úrad spadajúci pod vládny kabinet. Jeho šéfom bude Peter Pellegrini zo Smeru. Odborníci od novovzniknutého úradu žiadajú väčšiu transparentnosť a verejnú kontrolu či už v oblasti európskych finančných prostriedkov, ale aj v IT."

Jana Maťková, redaktorka: „Prijať akčné plány pri čerpaní eurofondov a urobiť kontrolu informatizačných služieb pre občanov. To budú prvé kroky Petra Pellegriniho, šéfa nového úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu."

Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR (Smer-SD): „Robíme všetko pre to, aby sme v roku 2020 nekonštatovali, že ešte polovica eurofondov nie je vyčerpaná. A v oblasti informatizácie budeme musieť zlepšiť tie služby tak, aby boli intuitívnejšie a aby ich naozaj aj laická verejnosť mohla efektívne začať využívať."

Jana Maťková: „Pri eurofondoch dochádza často k neefektívnemu míňaniu peňazí. Vláda dokonca neanalyzuje spätne, či malo ich použitie nejaký výsledok, menuje problémy v oblasti eurofondov Peter Goliáš z INEKO. Nový úrad by sa podľa neho mal postarať o to, aby verejnosť mohla kontrolovať, kam tečú európske peniaze."

Peter Goliáš, INEKO: „Tieto informácie by mali byť zrozumiteľne zverejnené na nejakom portáli a mali by sa dať ľahko porovnávať medzi jednotlivými projektami."

Jana Maťková: „Ján Hargaš zo Slovensko Digital považuje za dôležité mať centrálne riadenú informatizáciu. Zriadením úradu sa zároveň zvýši aj politická zodpovednosť za prípadné chyby. Aby sa zabezpečila kvalita služieb, sa podľa neho musia zmeniť aj ostatné oblasti informatizácie."

Ján Hargaš, Slovensko Digital: „Zverejňovanie zámerov na verejné pripomienkovanie by tomuto veľmi pomohlo. Taktiež je to o transparentnosti dodávateľských vzťahov v tomto sektore, ktorá nesmie byť opomenutá.

Jana Maťková: „Zriadenie nového úradu nebude mať podľa Petra Pellegriniho extrémny dosah na štátny rozpočet, keďže zastreší už existujúce odbory a aj pracovníkov. Oficiálne by mal fungovať od prvého júna."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
politické vedy

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač