Odborníci varujú pred kliešťom

28. 04. 2016

Na Slovensku zaznamenali výskyt nového druhu baktérie, ktorú prenáša práve cicavý hmyz. Epidemiológovia varujú, že nový druh borélie, baktérie spôsobujúcej rôzne zápaly, sa po prvý raz vyskytol aj u nás. Doteraz ho poznali len v Rusku či v Severnej Amerike.

logo TV Markíza(23. 04. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 12/28; Marián Ujházy, Marián Lechan, Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Okrem jarných kvetov začínajú vyliezať aj prvé kliešte, ktoré číhajú v nízkych drevinách."

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Odborníci varujú, že na Slovensku zaznamenali výskyt nového druhu baktérie, ktorú prenáša práve cicavý hmyz."

Marián Lechan, redaktor: „Vyššie denné teploty prajú kliešťom, vyliezajú z úkrytov a čakajú na svoje obete."

Diana Ganajová, všeobecná lekárka: „Neskáču zo stromov, kliešte číhajú práve v tráve v mestských parkoch, lúkach."

Marián Lechan: „Parazity, ktorými sú kliešte, sa zaujímajú o všetkých stavovcov, od plazov cez vtáky, cicavce, až po človeka. Prenášajú aj nebezpečné baktérie. Ťažké, niekedy až život ohrozujúce zápaly a náročný priebeh ochorenia - to všetko si so sebou nesú niektoré kliešte."

Branislav Peťko, Parazitologický ústav SAV: „Toto sú naše najväčšie kliešte, po slovensky pijaky. Kliešť je, okrem toho, že je zavŕtaný do kože, on je tam prilepený. Vylučuje slinnými žľazami taký cement, ktorý má povahu ako sekundové lepidlo, a preto kliešť drží ako kliešť."

Marián Lechan: „Epidemiológovia varujú, že nový druh borélie, baktérie spôsobujúcej rôzne zápaly, sa po prvý raz vyskytol aj u nás. Doteraz ho poznali len v Rusku či v Severnej Amerike."

Viktória Majlátová, Parazitologický ústav SAV: „S najväčšou pravdepodobnosťou je len otázka času, kedy sa prvý prípad humánnej infekcie touto boréliou objaví, pretože na území Slovenska tento druh potvrdený v kliešťoch bol."

Marián Lechan: „Kliešte prenášajú aj nebezpečnú encefalitídu. Lieči sa ťažko. Prevenciou je aj očkovanie."

(začiatok ankety)

Opýtaná 1: „Očkovať som sa ešte nedala, ale používame repelenty, po príchode domov sa kompletne skontrolujeme."

Opýtaná 2: „Mám panický strach z kliešťov."

(koniec ankety)

Marián Lechan: „Proti lymskej borelióze sa ale očkovať nedá. V prvých štádiách sa lieči silnými antibiotikami. O vyberaní kliešťov z tela kolujú rôzne polopravdy. Čo ale radí odborník?"

Branislav Peťko: „Musíme ho podobrať, napríklad touto lopatkou, úplne pod hlavičku a najprv na jednu a na druhú stranu trošku zatočiť a ľahučko ťahať. Potom sa už uvoľní a takýmto spôsobom ho vytiahneme von."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

 

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač