Seminár v EP novom využití kvantových technológií

18. 04. 2016

ilustračný obrázok k programu workshopuO tom či je Európska únia inovátorkou vo využití kvantovej fyziky sa diskutovalo v Európskom parlamente 6. apríla 2016. Oddelenie pre vedu a techniku (STOA) zorganizovalo seminár o potenciáli nových kvantových technológií, na ktorý boli pozvaní viacerí experti.
GPS, tranzistory, širokopásmový internet – bežné pojmy či predmety, ktoré všetci poznáme. Vedeli ste však, že vychádzajú z kvantovej fyziky? EÚ patrí medzi svetových lídrov tejto oblasti, dáva sem dva a pol milióna eur z celkového rozpočtu EÚ na vedu, ktorý disponuje takmer 80 miliardami. Alain Aspect je fyzik s medzinárodným renomé a profesor kvantovej optiky na École polytechnique a na Institut d’Optique v Paríži. Do Európskeho  Parlamentu prišiel diskutovať o vede, verí, že poslanci EP nájdu odpovede na potreby vedeckej komunity v EÚ.
Podľa jeho vyjadrení  „Európania hrajú v najvyššej lige. Nie sme teda na druhom ani prvom mieste. Najväčšími súpermi sú Američania, no napríklad aj Austrálčania hrajú veľmi dobre. A pomaly sa k najvyššej skupine približujú aj Číňania. Pokiaľ ide o využívanie vedy, je vidieť, že Američania našli vlastný spôsob, ktorý im umožňuje rýchlejší presun od teoretického výskumu k aplikácii.“

Na princípoch kvantovej fyziky sú v súčasnej dobe založené viaceré zariadenia. Využíva sa napríklad v laseroch, tranzistoroch, GPS alebo mobiloch. Začína sa však hovoriť o novej kvantovej revolúcii, ktorá sľubuje až miliónkrát rýchlejšie počítače alebo nerozlúštiteľné šifrovanie. V stredu 6. apríla sa o tejto téme hovorilo aj v Európskom parlamente. Oddelenie pre vedu a techniku (STOA) zorganizovalo seminár o potenciáli nových kvantových technológií, na ktorý boli pozvaní viacerí experti.Alain Aspect fyzik na seminári EP (tretí zľava)
Kvantová fyzika skúma, ako sa hmota správa na úrovni atómov a ich elementárnych častíc. Elektróny sa však môžu správať úplne inak ako veci v každodennom živote. Elektrón sa môže napríklad v tom istom čase nachádzať v dvoch rozličných stavoch. Tento fenomén označujeme ako superpozícia. Alebo môže „komunikovať" s  inou časticou na veľkú vzdialenosť (tzv. kvantové previazanie častíc).

Vedci a inžinieri využívajú tieto – pre bežného človeka ťažko pochopiteľné – fenomény pri vývoji počítačov, ktoré by mohli byť až miliónkrát rýchlejšie ako tie dnešné alebo super presných hodiniek či extrémne presných senzorov. Tieto nové počítače by zaznamenávali informácie v tzv. „qubitoch". Na rozdiel od klasických bitov, ktoré môžu byť buď 1 alebo 0, sa dokáže qubit v tom istom čase nachádzať v oboch pozíciách. Toto umožňuje paralelné výpočty, vďaka čomu by mohli byť tieto počítače omnoho rýchlejšie, ako tie dnešné.
Francúzsky vedec Alain Aspect vyzval európskych politikov k tomu, aby sa zasadzovali za lepšie financovanie vedy a podporu vedcov.
Pozrite si video vo francúzkom jazyku.

 

Zdroj:

Tlačová správa EP

EuroparlTV: Je EÚ novátorkou v kvantovej fyzike?

Foto 1: EP Workshop Programme,
Foto 2: video

Spracovala: MI

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, technológie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Video súbory k článku

Video: EuroparlTV: Je EÚ novátorkou v kvantovej fyzike?

Tlač