Sezóna kliešťov je už v plnom prúde

19. 04. 2016

Sezóna kliešťov je už v plnom prúde. Odborníci každý rok prízvukujú očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Kliešte sú takmer na celom Slovensku. Najviac na západe v okolí Nitry, ďalej na Považí, ale aj pri Vranove nad Topľou. Vplyvom oteplenia ich zaznamenali aj vo výške tisíc štyristo metrov nad morom.

logo Televíznej stanice STV 1(16. 04. 2016; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 14/21; Lenka Bodová, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Sezóna kliešťov je už v plnom prúde. Odborníci každý rok prízvukujú očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Ako vidno na mape, kliešte sú takmer na celom Slovensku. Najviac, to je to najčernejšie miesto, na západe v okolí Nitry, ďalej na Považí, ale aj pri Vranove nad Topľou. Vplyvom oteplenia ich zaznamenali aj vo výške tisíc štyristo metrov nad morom."

Lenka Bodová, redaktorka: „Medzi závažné ochorenia, ktoré môže spôsobiť uhryznutie kliešťom, patrí lymská borelióza a kliešťová encefalitída, ktorá postihuje mozog. Ochorenie môže zanechať trvalé následky a výnimočne spôsobuje smrť. Prvé príznaky encefalitídy pripomínajú chrípku. Podľa odborníkov by sme toto ochorenie nemali podceňovať."

Pavol Jarčuška, infektológ: „Najoptimálnejšia stratégia je, čo najväčší počet ľudí zaočkovať, ale určite ten, kto často chodí do prírody, tak by sa zaočkovať mal dať a mal by to zvážiť."

Lenka Bodová: „Očkovanie proti encefalitíde nie je povinné, ale odporúčané. Úrad verejného zdravotníctva zhromažďuje informácie len o počte zaočkovaných detí do pätnásť rokov. V roku 2013 ich bolo takmer sedemtisíc. Posledné dva roky ich takmer šesťtisíc. Podľa infektológa by sme si mali brať príklad od Rakúšanov. Zaočkovaných je až osemdesiatpäť percent z celkového počtu obyvateľov."

Pavol Jarčuška: „Neexistuje žiadny liek na svete, ktorý by nemohol mať. My tomu hovoríme vedľajšie príhody počas podávania liečby, ale u tejto vakcíny nie sú častejšie, ako u ostatných bežne podávaných vakcín. Na Slovensku neevidujeme nejakú zásadnú závažnejšiu príhodu po podaní takejto vakcíny."

Lenka Bodová: „Kliešť obyčajný je aktívny od marca do novembra. Slovensko je preňho ideálnou krajinou, kde vyhľadáva mierne teplé a mierne vlhké prostredie. Kliešte sú momentálne aktívne už aj v Tatrách."

Branislav Peťko, Parazitologický ústav SAV: „Bolo to koncom marca. V tých horských oblastiach v nadmorskej výške osemsto až deväťsto metrov sme dvaja za hodinu nazbierali šesťdesiat kliešťov. To znamená, že už sa prebudili aj v tých oblastiach a budú postupovať ešte smerom vyššie."

Lenka Bodová: „Parazitologický ústav Slovenskej akadémie vied urobil výskum na vzorke osemsto ľudí. Výsledky ukazujú, že kliešte neútočia na všetkých rovnako. Dvadsať percent ľudí sú prirodzene chránení a kliešťa nikdy nemali. Pätnásť percent ho má minimálne raz ročne a zvyšok máva kliešťa sporadicky."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač