Vírus Zika aj v Európe

28. 04. 2016

Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že vírus Zika pravdepodobne onedlho zaútočí na Európu. Budú tomu priať vysoké teploty, ktoré sú živnou pôdou pre komáre. Karta sa však obráti. Infekcia sa bude šíriť z nakazeného človeka na komára.  Vírus Zika do Európy priniesli ľudia, ktorí sa nakazili v Južnej Amerike a práve títo ľudia môžu nakaziť európske komáre.

Televízna stanica Markíza_logo(27. 4. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 6/29; Danica Kleinová, Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Vírus Zika s vysokou pravdepodobnosťou už onedlho zaútočí na Európu. Upozorňuje na to Svetová zdravotnícka organizácia."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „No karta sa obráti. Infekcia sa bude šíriť z nakazeného človeka na komára."

Danica Kleinová, redaktorka: „Vírus Zika v Brazílii skončil, začína sa tam totiž zimné obdobie, ktoré komárom nepraje. Naopak, u nás v Európe sa už onedlho začne leto. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že sa Európa má pripraviť na príchod Ziky. Bude tomu priať klíma, vysoké teploty a to je živná pôda pre komáre."

Darina Sedláková, zástupkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie: „Keďže komáre, ktoré prenášajú vírus Zika, najmä tie komáre Albopictus z rodu Aedes sa prirodzene na európskom kontinente vyskytujú, tak Svetová zdravotnícka organizácia na základe vedeckých poznatkov súčasných hovorí, že je možné, že aj v Európe by mohlo dochádzať k transferu vírusu z komárov na človeka."

Danica Kleinová: „Doteraz Vírus Zika do Európy priniesli ľudia, ktorí sa nakazili v Južnej Amerike a práve títo ľudia môžu nakaziť európske komáre."

Darina Sedláková: „Vírus Zika by bol importovaný na európsky kontinent pomocou človeka, ktorý sa nakazil a ochorel práve v týchto exponovaných krajinách a ak by ho tam našiel komár európsky, poštípal, tak by sa mohol infikovať a takto by sa tá infekcia mohla začať šíriť."

Danica Kleinová: „Ako dlho môže komár prenášať Ziku, zatiaľ vedci nevedia. Čo však už potvrdili je, že spôsobuje mikrocefáliu plodu a ešte aj to, že vírus má vyššiu odolnosť aj pri vysokých teplotách a aj po vyliečení pacienta ešte dlho ostáva infekčný v citlivých oblastiach ako sú semenníky."

Boris Klempa, virológ, SAV: „Mužom sa tu odporúča nemať nechránený pohlavný styk so ženou po návrate z postihnutých oblastí."

Danica Kleinová: „Modelové a teoretické situácie rozšírenia Ziky hovoria o krajinách ako Španielsko, Taliansko, Chorvátsko, či Grécko. A tu sú práve obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov."

Darina Sedláková: „Netreba to dávať opäť do nejakého súvisu, že keď niekde žije komár, tak túto destináciu si škrtáme z nášho zoznamu potenciálnych dovoleniek, čiže toto nie sú rizikové oblasti, kde by človek musel a priori rozmýšľať o tom, že tam nepôjdem."

Danica Kleinová: „Pre virológov a vedcov z celého sveta sa teraz začína mimoriadne zaujímavé obdobie. Budú sledovať, v ktorých krajinách a koľko ľudí sa nakazí vírusom Zika. V každom prípade pre cestovné kancelárie vírus Zika zatiaľ nie je témou. Jedine, keby prišlo k pandémii a tak platí jedno. Ak idete na dovolenku, poriadne sa ponatierajte repelentom."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. 

(MB)

Kľúčové slová:
biologické vedy, klinické lekárske vedy, zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač