Vírus zika naozaj spôsobuje mikrocefáliu

15. 04. 2016

Obavy lekárov sa naplnili. Testy ukázali, že vírus zika spôsobuje nielen mikrocefáliu, ale aj niektoré ďalšie poruchy mozgu. Hoci sa šírenie vírusu zika v Brazílii či Kolumbii spomalilo, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie stále nie je pod kontrolou. K vývinu vakcíny sa navyše vedci zatiaľ priblížili iba minimálne.

logo Televíznej stanice STV 1(14. 04. 2016; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 12/24; Matúš Dávid, Janette Štefánková, Viliam Stankay)

Janette Štefánková, moderátorka: „Domnienky lekárov sa potvrdili."

Viliam Stankay, moderátor: „Experti amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb zistili, že vírus zika naozaj poškodzuje mozog ľudského plodu."

Janette Štefánková: „Odvlani sa v Brazílii narodilo už vyše päťtisíc detí s mikrocefáliou, teda málo vyvinutým mozgom. Vedci teraz musia prísť na to, aké veľké riziko vírus predstavuje pre tehotné ženy. To, že ich uštipne komár, totiž automaticky neznamená, že sa im narodí postihnuté dieťa."

Matúš Dávid, redaktor: „Obavy lekárov sa naplnili. Testy ukázali, že vírus zika spôsobuje nielen mikrocefáliu, ale aj niektoré ďalšie poruchy mozgu."

Pavol Sýkora, prednosta, Klinika detskej neurológie LF UK: „Mikrocefália po slovensky je to malý mozog. To znamená, je to porucha vývoja mozgu, že ten mozog nerastie a sa nezväčšuje, to dieťa nemá mnohé schopnosti, predovšetkým je oneskorovanie psychomotorického vývoja, býva tam v mnohých prípadoch dosť závažná mentálna retardácia. Deti môžu mať kŕče, epileptické záchvaty, môžu mať obrny, ale aj môžu mať poruchy zraku, poruchy sluchu. Čiže to kombinovaná závažná porucha vývoja toho mozgu."

Matúš Dávid: „Najväčšie obavy majú tisícky tehotných žien v Brazílii. Práve odtiaľ sa vírus vlani rozšíril po celej Latinskej Ameriky. Turisti zase ziku prenášajú aj do tých častí sveta, kde sa komár prenášač nevyskytuje. Budúce mamičky často ani nevedia, že sa nakazili. Príznaky podobné chrípke sú iba mierne. Vírus v ich krvi sa však môže cez placentu dostať aj k dieťaťu."

Sonja Rasmussen, Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, USA: „Chceme, aby tehotné ženy vedeli, že aj keď sa nakazili vírusom zika, ešte to neznamená, že ich deti budú mať mikrocefáliu. Musíme zistiť, o aké veľké riziko ide, pretože sto percent to určite nie je."

Matúš Dávid: „V Latinskej Amerike sa začína zimné obdobie. Po ochladení sa zníži aj počet komárov rodu Aedes, ktorézZiku prenášajú. Na juhu Európy a Spojených štátov to bude presne naopak. S príchodom leta sa môžu komáre dostať aj do oblastí, kde sa nevyskytujú. V prípade USA ide až o tridsať štátov."

Boris Klempa, virológ Biomedicínskeho centra SAV: „Počas leta v Európe je určite zvýšené riziko, že by sa sem vírus mohol dostať. Teraz nemyslím importovaný prípad, ale priamo komármi."

Nasir Jalili, parazitológ, Mikrobiologický ústav LF UK A UNB: „Pokiaľ nemáme z rôznych častí Slovenska larvy tohto druhu, môžeme povedať kľudne, že tento komár zatiaľ tu sa nevyskytuje."

Matúš Dávid: „Hoci sa šírenie vírusu zika v Brazílii či Kolumbii spomalilo, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie stále nie je pod kontrolou. K vývinu vakcíny sa navyše vedci zatiaľ priblížili iba minimálne."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač