Ako sa dostať do Oxfordu?
Ako funguje ľudské telo bola téma prednášky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a viedol ju popredný slovenský profesor fyzikálnej chémie Philipp Kukura, ktorý dnes pôsobí na Oxfordskej univerzite. Poskytol aj recept, ako sa stať úspešným absolventom Oxfordskej univerzity.
(27. 04. 2016; Televízna stanica TA 3; Správy; 19.30; por. 1/1; ‑ / Rasťo Iliev)
Moderátorka: „Ako funguje ľudské telo. Tak to bola téma prednášky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a viedol ju popredný slovenský profesor fyzikálnej chémie Philipp Kukura, ktorý dnes pôsobí na Oxfordskej univerzite."
Rasťo Iliev, redaktor: „Desiatky študentov si prišli vypočuť poznatky profesora chémie, ktorý je od nich starší len o pár rokov. Hoci mal syn herca Juraja Kukuru – Philipp vždy bližšie k prírodným vedám ako k umeniu nepredpokladal, že raz bude prednášať po celom svete ako úspešný vedec."
Philipp Kukura, profesor fyzikálnej chémie: „Ja som začal študovať chémiu a celkom ma to bavilo, a potom som to robil ďalej a dnes som na chemickej fakulte."
Rasťo Iliev: „Philipp Kukura žije v zahraničí a domov sa vracia zriedka. Keď ale prišla pozvánka z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského zúčastniť sa na študentskej vedeckej konferencii, neváhal ani minútu."
Philipp Kukura: „Som tu prvýkrát, takže ešte neviem presne, že ako to tu funguje, ale ten pocit čo mám, že každopádne to štúdium, to základné štúdium je tu absolútne vynikajúce."
Rasťo Iliev: „Študentom prednášal o tom, ako funguje ľudské telo. Opäť sa potvrdilo, že ide o jednu z najzložitejších vedeckých oblastí."
Študenti: „Je to dosť vlastne náročná téma, takže je tam veľa informácií, je veľa nových a zaujímavých." „Keďže sme mladí a budeme rozvíjať aj my tie myšlienky, tak sa dostaneme k pravde a možno niečo vybádame nové." „Štúdium nanočastíc je veľmi dôležité teraz."
Rasťo Iliev: „Aj napriek tomu, ale záujem o štúdium prírodných vied na Slovensku klesá."
Ivan Černušák, vedúci Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie: „Máme bohaté kontakty so zahraničím a máme aj výsledky. Ide len o to, aby sme sa aj my snažili to nejakým spôsobom lepšie predať tak, aby nám napríklad neodchádzalo veľa študentov do Čiech."
Rasťo Iliev: „Podľa profesora Černušáka je dôležité najmä to, aby sa potom študenti vrátili pôsobiť späť domov. A aký je recept na to, ako sa stať úspešným absolventom Oxfordskej univerzity?"
Philipp Kukura: „Je to ťažké, ale takisto to nie je rozdiel, či študent ide zo Slovenska, alebo z Nemecka, alebo z Francúzska, to je úplne jedno. Ten študent musí byť dobrý a musí chcieť ísť, a potom sa podľa normálnych okolností nájde cesta."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)
Kľúčové slová:vzdelávanie
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy
Súvisiace články
Medailu sv. Gorazda získal slovenský vedec z Oxfordu Philipp Kukura
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?