Čertová skala

03. 05. 2016

Balvan, akých už viac na Slovensku niet, je to vďačný, ale aj dostupný turistický cieľ. Kolujú o ňom povesti, ale ako to vidí veda, to vám vysvetlí Ján Soták, geológ, Slovenská akadémia vied.

logo TV Markíza(29 .04. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 26/28; Ľubo Fronko, Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Mnohí nechcú veriť vlastným očiam. Pri pohľade na obrovský balvan iba nechápavo krútia hlavou."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Na okraji brala sa drží iba na malom kúsku. Čertova skala neďaleko Zvolena je hodná svojho názvu."

Ľubo Fronko, redaktor: „Akoby ani nebola dielom z tohto sveta a veru za všetkými je vraj nahnevaný čert. Do Hrona chcel zhodiť skalu, bola mu však ťažká. Skončila tak na okraji brala. Toľko o tejto skale hovorí povesť, no veda to vidí inak. Všetko sa začalo pred štrnástimi miliónmi rokov. Po výbuchu sopky sa lávová lavína zastavila aj na okraji brala. Zvyšok dokončila erózia."

Ján Soták, geológ, Slovenská akadémia vied: „Odstránila mäkkú časť tej vulkanickej masy a vypreparovala tú pevnú tvrdú horninu, ktorá potom vytvorila tento hríbovitý útvar."

Ľubo Fronko: „Dvojmetrový balvan váži sedemnásť ton, čiže asi ako tri slony. Výnimočný je v tom, že drží na minimálnej ploche. Päťdesiatkrát štyridsať centimetrov je naozaj ako na hrane. Kameň akoby čochvíľa mal padnúť. Stačí sa len trocha oprieť. Do dlaní si napľul aj siedmak Maťo."

Maťo: „Nejde."

Ľubo Fronko: „Skúšal si riadne?"

Maťo: „Áno. Hrozné, nejde to."

Ján Soták: „Skúšali aj iní a neuspeli. V horizonte stoviek rokov to nehrozí."

Ľubo Fronko: „Balvan, akých už viac na Slovensku niet, je vďačný, ale aj dostupný turistický cieľ."

Žena: „Môžu sem ísť aj malé deti. Máme tu dvoch chlapcov."

Žena: „Myslím, že sa oplatí vyjsť."

Muž: „A je to pritom malá jednoduchá prechádzka."

Ľubo Fronko: „Od Budče po zelenej značke sa sem dostanete vychádzkovým tempom za hodinu. Pozor! Pri obdivovaní výhľadu do hlbokého údolia Hronu sa pri Čertovej skale môže stať čokoľvek."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač