Moderné technológie v dávkovačoch vody

09. 05. 2016

Vodu z vodovodu máte k dispozícii prakticky kdekoľvek, ale asi každému nechutí. Našťastie sú dnes už aj po firmách rôzne moderné technológie, ktoré naozaj vedia zabezpečiť chutnú vodu.

 logo Televíznej stanice  TA3(08. 05. 2016; Televízna stanica TA 3; Svet technológií; 17.45; por. 1/3; Harry Gavendová, Ľubo Straka)

Ľubo Straka, moderátor: „Dodržujete pitný režim? Minimálne tak dva litre vody denne? Pred letom by ste určite mali. Vodu z vodovodu máte k dispozícii prakticky kdekoľvek, ale asi každému nechutí. Našťastie sú dnes už aj po firmách rôzne moderné technológie, ktoré naozaj vedia zabezpečiť chutnú vodu."

Harry Gavendová, redaktorka: „Firmy, ktoré dbajú na pitný režim zamestnancov, ju zabezpečujú buď v podobe fliaš, alebo prostredníctvom dávkovačov vody, ktorým už technológie pomohli k istej vyspelosti. Príkladom je automatický dávkovač WPD z nemeckej dielne Kärcheru, ktorý už nepotrebuje vymieňať zásobníky s pitnou vodou. Vodu totiž čerpá priamo z vodovodnej siete, a hoci je už v základe pitná, pomocou filtračných technológií sa o ňu ešte viac postará."

Juraj Mikulášik, Kärcher Slovensko: „Filter High Protect využíva ultrafiltráciu bez pridávania chemikálií a pomocou membrány s jemnými pórmi zadržuje vírusy a baktérie. Filter Activ Pure nám zabezpečuje chutnú vodu bez zápachu."

Harry Gavendová: „Aby sa do zariadenia nešírili baktérie z pohára či z rúk smädného používateľa, je dávkovací ventil chránený masívnou dávkovacou hlavou. K celkovej hygiene pritom prispieva aj čistiaci dezinfekčný systém."

Juraj Mikulášik: „Táto tepelná dezinfekcia funguje na princípe horúcej vody, 85‑stupňovej, ktorá automaticky prepláchne celý systém, a dostane sa zo stroja von."

Harry Gavendová: „Dávkovací systém má dostatok miesta aj pre nalievanie vody do džbánu, fľaše, prípadne karafy. Používateľ si pritom môže zvoliť vodu chladenú, nechladenú, bublinkovú, alebo horúcu."

Juraj Mikulášik: „Bublinkovú vodu nám zabezpečuje fľaša CO2 a je možné vo vyššej verzii nastaviť aj sýtosť bubliniek vlastne v nápoji."

Harry Gavendová: „Teplota vody v zariadení je plne konfigurovateľná a spĺňa potreby moderného používateľa."

Juraj Mikulášik: „To znamená, môžete si nastaviť teplotu vody pre zelený čaj a rovnako individuálne nastaviť teplotu vody pre kávu."

Harry Gavendová: „Vyšší model dávkovača vody Advanced má malý plnofarebný displej s vysokým rozlíšením, na ktorom môže používateľ vidieť výber dávkovanej vody, no využiť sa dá aj inak."

Juraj Mikulášik: „Slúži pre vlastníka zariadenia na využitie rôznych prezentácií, prezentácií obrázkov, alebo akcií prebiehajúcich v jeho firme."

Harry Gavendová: „Vďaka zabudovanému modulu pre komunikáciu cez internet sa dá sledovať aj viacero dávkovačov vo firme. Vlastník tak má cez mobilnú aplikáciu možnosť sledovať spotrebu vody, ako aj zásobníka oxidu uhličitého."

Juraj Mikulášik: „Druhá výhoda je samozrejme výhoda pre servis, kde servisný tím automaticky vidí, kedy je potreba meniť CO2 fľašu, kedy je potreba meniť filtre, alebo robiť samotnú údržbu stroja."

Harry Gavendová: „Dávkovače vody WPD od nemeckého výrobu sú navyše energeticky efektívne. Ak sa nepoužívajú, prepnú sa do úsporného režimu. No, a vďaka moderných technológiám môžu tieto stroje v porovnaní s pitným režimom v podobe fliaš, firme ušetriť až 40 percent nákladov vynaložených práve na dodržiavanie pitného režimu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač