Najbližšie k Slnku

05. 05. 2016

Tretí máj vyhlásila Organizácia spojených národov za Deň Slnka. Na Slovensku, priamo na Lomnickom štíte máme významné pracovisko, ktoré sa zaoberá Slnkom.

logo TV Markíza(03. 05. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 11/18; Jozef Kubáni, Lucia Barmošová, Ľuboš Sarnovský)

Lucia Barmošová, moderátorka: „Tretí máj vyhlásila Organizácia spojených národov za Deň Slnka. Na Slovensku, priamo na Lomnickom štíte máme významné pracovisko, ktoré sa zaoberá Slnkom."

Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Toto observatórium patrí medzi svetovú špičku. Vedci tam pozorujú, čo sa na nás zo Slnka rúti. Čokoľvek totiž môže ovplyvniť mobily, družice, navigácie a dokonca i televízne vysielanie."

Lucia Barmošová: „Na vedca sa tam na chvíľu zahral aj náš tatranský kolega Jožo Kubáni."

Jozef Kubáni, redaktor: „Slovania mu hovorili Chors, Egypťania Ra, Inkovia napríklad Inti. To všetko sú bohovia Slnka, len Germáni mali bohyňu Sigel. Slnku ľudia stavali chrámy, prinášali obete. Nevedeli prečo, ale bolo im jasné to, čo je dnes jasné aj nám."

Turistka 1: „To Slnko je základ života."

Jozef Kubáni: „Zo vzdialenosti necelých stopäťdesiat miliónov kilometrov zásobuje našu Zem rôznymi formami energie, a čo si budeme hovoriť, robí nám deň krajším."

Turista 2: „Energiu dáva takú pozitívnu."

Turistka 3: „Ja každé ráno robím pozdrav Slnku."

Obyvateľ Slnečnej ulice: „To je veľmi pozitívne, keď slniečko zasvieti."

Jozef Kubáni: „Slnko je samozrejme predmetom mnohých výskumov. Jeho aktivita či naopak neaktivita priamo ovplyvňujú váš život. Sme na Lomnickom štíte, na pracovisku, ktorého náplňou je práve žeravý kotúč nad nami. Takéto pracoviská sú na svete už len dve."

Pavol Schwartz, vedecký pracovník SAV na Lomnickom štíte: „Ešte jedna je v Rusku funkčná, žiaľ, už tá japonská je nefunkčná, takisto francúzska."

Jozef Kubáni: „Výskum koróny sa nerobí len tak pre zábavu."

Pavol Schwartz: „V  nej sa prejavujú taktiež slnečná aktivita a cez tú slnečnú korónu slnečná aktivita ovplyvňuje aj atmosféru a magnetosféru Zeme, to znamená také javy, ako polárna žiara alebo takzvané magnetické búrky. Je to dôležité toto skúmať, pretože to ovplyvňuje aj mnohé činnosti človeka, ako napríklad sú telekomunikačné družice."

Publikované z monitoringu Storin, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač