Najlepšie technické inovácie

03. 05. 2016

Predstavíme vám niektoré vynálezy, ktoré môžu zmeniť život a ktoré sa stali najlepšími start‑upmi v Európe. Vreckové EKG by sa mohlo dostať na trh možno už o rok.

 logo TV Markíza(30. 04. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 24/31; Dávid Vido, Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Mala iba šesťdesiatjeden rokov, keď náhle zomrela na infarkt. Dnes by babička mladého vedca pravdepodobne žila. Allen Mohammadi totiž vymyslel EKG do vrecka. My poznáme aj ďalšie vynálezy, ktoré môžu zmeniť život a ktoré sa stali najlepšími start‑upmi v Európe."

Dávid Vido, redaktor: „Až sedemnásť miliónov ľudí zomrie ročne na ochorenie srdca. Allen – mladý vedec sa to rozhodol zmeniť."

Allen Ali Mohammadi, vedec: „Moja starká zomrela na infarkt, hoci nebola až taká stará. Nikdy pred tým nemala žiadne problémy so srdcom alebo príznaky, a to sa stáva mnohým ľuďom."

Dávid Vido: „Preto vyvinul prístroj, ktorý priebežne kontroluje činnosť srdca. Získava údaje, tie vyhodnocuje a odosiela do smartfónu tak, aby ste predišli infarktu."

Allen Ali Mohammadi: „Moje zariadenie dokáže odhaliť možné riziko už pred tým, ako sa objavia prvé príznaky."

Dávid Vido: „Obyčajná aplikácia v telefóne by dokázala zachrániť život takmer miliónom ľudí, a to vďaka včasnej diagnostike."

Allen Ali Mohammadi: „Pracovali sme na tom štyri roky. Testovali na viac ako päťsto ľuďoch. Vreckové EKG by sa mohlo dostať na trh možno už o rok."

Dávid Vido: „Cenu Európskeho inštitútu pre inovácie a technológie získala aj vychytávka, ktorá vykúri dom, už nebudete potrebovať uhlie, plyn, či elektrinu. Použijete teplo, ktoré vyrobia počítače."

Florian Schneider, vedec: „Je známe, že serverovne produkujú obrovské množstvo tepla. Namiesto toho, aby sme ho len tak vypúšťali, napadlo nám, že teplo odvedieme, a to rovno do vášho domu. Pre mnohých to bol úplný nezmysel. My sme to ale dokázali."

Dávid Vido: „Vynález holandských vedcov zasa premení odpadovú energiu z tovární či domácností na vodu."

Norbert Kruipes, vedec: „Vďaka špeciálnej destilácii vieme z energie vyrobiť pitnú vodu, a pritom dokážeme znižovať vypúšťanie oxidu uhličitého do ovzdušia."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

Kľúčové slová:
technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač