Sezóna kliešťov vrcholí

16. 05. 2016

Na Slovensku najrozšírenejšiemu kliešťovi chutí ľudská, ale aj psia krv. Väčší kliešť – pijak lužný – sa zameriava na štvornohých miláčikov a môže ich nakaziť nebezpečným prvokom – psou babéziou.Viac  sa dozviete v rozhovore s Markétou Derdákovou, vedeckou pracovníčkou Ústavu zoológie SAV.

logo TV JOJ(14. 05. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 10/23; Daniel Levický Archleb,  Adriana Kmotríková, Ján Mečiar)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Máme tu jar. Väčšinou už svieti slniečko a to nás vyslovene láka do prírody, či na radostné vychádzky do lesa."

Ján Mečiar, moderátor: „No a naša turistika teší aj niektorých obyvateľov lesa, konkrétne takých malých, ktorí sa potom zavŕtajú do našej kože a sajú našu krv."

Adriana Kmotríková: „Kliešte môžu nakaziť nebezpečnými chorobami nielen nás, ale našich štvornohých miláčikov. Povieme vám ako sa pred nimi najlepšie chrániť."

Daniel Levický Archleb, redaktor: „Tešíte sa z príjemného jarného tepla občas spestreného dažďom? Nie ste sami. Toto je ideálne počasie aj pre kliešte."

Markéta Derdáková, vedecká pracovníčka Ústavu zoológie SAV: „Áno, momentálne aktivita kliešťov vrcholí."

Lenka Skalická, hovorkyňa ÚVZ SR: „V tomto roku evidujeme osemdesiatsedem prípadov lymskej boreliózy a štyri prípady kliešťovej encefalitídy."

Daniel Levický Archleb: „Na Slovensku najrozšírenejšiemu kliešťovi chutí ľudská, ale aj psia krv. Väčší kliešť – pijak lužný – sa zameriava na štvornohých miláčikov a môže ich nakaziť nebezpečným prvokom – psou babéziou."

Markéta Derdáková: „Napádajú červené krvinky psov a spôsobujú vlastne rozpad červených krviniek. Pes ak nedostane včasnú liečbu, môže až uhynúť."

Daniel Levický Archleb: „Rovnako ako u komárov, v dospelosti cicia krv už iba samička kliešťa."

Markéta Derdáková: „Dokáže svoj objem zväčšiť až dvestonásobne, odpadne a nakladie vajíčka, ktorých môže byť tisíc‑dvetisíc. Z toho ale asi iba desať percent prežije."

Lenka Skalická: „V prípade, ak sa rozhodneme na nejakú tú prechádzku alebo na túru do lesa, tak určite je vhodné použiť repelent, taktiež vhodné oblečenie, čo sa týka dlhých nohavíc, dlhých rukávov. Stopercentná ochrana však neexistuje a veru kliešť sa dokáže nenápadne prisať aj na človeka, ktorý ho vedecký báda a nakaziť ho boreliózou."

Markéta Derdáková: „Je to veľmi, by som povedala, že až humorné. Mala som hrubý sveter s dlhými rukávmi. Po desiatich dňoch som tiež dostala teploty, ani som neuvažovala nad boreliózou, až keď som už mala typický eratem."

Daniel Levický Archleb: „Vedkyňa sa teraz lieči antibiotikami."

Markéta Derdáková: „Do dvoch dní vlastne tie príznaky zmizli."

Daniel Levický Archleb: „Čo sa týka metódy odstraňovania kliešťa, neexistuje vraj jediná správna. Aktuálnym hitom je lokálne zamrazenie kliešťa. To, že kliešť pri použití mydla či oleja vypustí viac choroboplodných zárodkov, vraj tiež nie je vedecky potvrdené."

Markéta Derdáková: „No, ja pinzetou ho vytiahnem. Nevravím, že vždy to urobím dobre. Aj mne sa stalo, že ostala hlavička, tak dovyberám ešte aj tú hlavičku."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač