Úspech košických študentov

16. 05. 2016

Študent Evanjelického gymnázia Jána Amosa Komenského v Košiciach Ivan Grega a študentka Jana Čorniaková z Prešova reprezentujú Slovensko na prestížnej súťaži vo vede a technike pre mládež v americkom Phoenixe.  Do finále celosvetovej súťaže sa prebojovali vďaka národnej súťaži Festival vedy a techniky

Rozhlasová stanica Košice_logo(12. 5. 2016; Rozhlasová stanica Košice; Správy; 11:00; por. 1/4; Diana Semanová, Diana Semanová)

Diana Semanová, moderátorka: „Košickí študenti opäť dokázali, že vedia preraziť aj za veľkou mlákou. Tento krát svojím projektom Magnetické nanočastice a ich využitie v biomedicínskych aplikáciách zaujal študent Evanjelického gymnázia Jána Amosa Komenského v Košiciach Ivan Grega. Spolu so študentkou Janou Čorniakovou z Prešova momentálne Slovensko reprezentujú na prestížnej súťaži vo vede a technike pre celosvetovú mládež v americkom Phoenixe. Gregov projekt sa bližšie venuje magnetickej hypertermii. Viac už vyučujúca biológie a chémie Monika Barónová."

Monika Barónová, vyučujúca biológie a chémie: „Ide o študovanie nanočastíc, ktoré môžu byť využité na liečbu niektorých ochorení. Medzi nimi aj rakovina, ktorá vlastne môže byť takýmto spôsobom liečená a už je liečená aj vo svete nejakých posledných desať rokov, čiže je to metóda, ktorá je známa."

Diana Semanová: „Ivan Grega podľa pedagógov medzi študentmi vyniká vo viacerých smeroch."

Monika Barónová: „Tento študent, si dovolím povedať, že je mimoriadne nadaný nielen v tejto oblasti, on je ako nadaný vo všetkých smeroch, čiže fyzika je taká tá oblasť, ktorá ho asi najviac baví."

Diana Semanová: „Dvojica mladých vedcov sa do finále celosvetovej súťaže prebojovala vďaka národnej súťaži Festival vedy a techniky a v Phoenixe ich bude hodnotiť porota zložená z nositeľov Nobelovej ceny a rešpektovaných vedeckých kapacít. Tá spolu posúdi vyše tisíc tristo projektov z celého sveta. Víťazi súťaže budú známi už zajtra."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, chemické vedy, súťaže, veda

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač