Zažívací trakt pod detailnou kontrolou

09. 05. 2016

Simulácia výskumu premiestňovania kapsuly vnútri čreva. Zdroj: CTAdventurePrehltávajúce kapsuly s webovu kamerou na neinvazívne  endoskopické vyšetrenie tráviaceho traktu – to už nie je vedecká fikcia. Nahrávanie videa z webovej kamery (až 8 hodín) sa prenáša do prijímača umiestneného vo veste alebo na opasku pacienta. Toto riešenie je vhodné najmä pre diagnostiku tenkého a hrubého čreva.

Nová, menej invazívna technológia zvyšuje komfort parcienta pri diagnostike problémov s tráviacou sústavou – odhaľovanie nádorov, krvácanie, vredy, parazity. Pri tradičnom spôsobe bola do tráviacej sústavy pacienta zavedená webová kamera pripojená na dlhom kábliku, čo nebolo pohodlné pre pacienta.

Lekári potrebujú efektívny nástroj na rýchle a presné analýzy týchto videozáznamov, aby sa skrátil čas, ktorý by musel lekár záznamu venovať.  Takýmto analytickým nástrojom bude softvér, ktorý lekárov upozorní na oblasti záznamu, ktorým by mali venovať osobitnú pozornosť. Softvér pripravuje poľská spoločnosť CTAdventure vďaka podpore Národného centra pre výskum a vývoj (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, www.ncbr.gov.pl). A čo je dôležité – bude  tvoriť databázu nahrávok analyzovaných lekármi čo prispeje k zlepšeniu diagnostiky, a aj k zdokonaľovaniu softvéru.

Momentálne náklady na endoskopiu sú v Poľsku 4 – 5 tisíc zlotých (900 – 1 200 €), pri použití softvéru by mohli klesnúť najmenej o polovicu. Na poľskom trhu bude softvér dostupný v roku 2019 a neskôr aj na zahraničných trhoch. Softvér umožňuje počítanie lézií, gastrointestinálne mapovanie a archiváciu snímok z ohrozených častí tráviaceho traktu.

Zdroj a fotozdroj:

Louis Tomala: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409466,dojrzec-kazdy-wrzod-we-wnetrzu-trzewi.html

Foto: Simulácia výskumu premiestňovania kapsuly vnútri čreva. (Zdroj: CTAdventure)

Spracoval: Július Kravjar, CVTI SR

Uverejnila: MI

Kľúčové slová:
technológie

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač