Cyklotrónové centrum nepostavia

03. 06. 2016

Cyklotrónové centrum malo slúžiť na vývoj liekov, pre včasnú diagnostiku onkologických ochorení, mali sa v ňom vyrábať nové preparáty a uplatnenie v ňom mali nájsť silné vedecké kapacity. Dvadsať rokov budovaný projekt cyklotrónového centra v bratislavskej Karlovej Vsi, však definitívne nepostavia. V Európe vlastný cyklotrón nemajú len dve krajiny – Slovensko a Albánsko.

Rozhlasová stanica Slovensko_logo(1. 6. 2016; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 22:00; por. 8/9; Michal Katuška, Rado Tomeš)

Rado Tomeš, moderátor: „Malo slúžiť na vývoj liekov, pre včasnú diagnostiku onkologických ochorení, mali sa v ňom vyrábať nové preparáty a uplatnenie v ňom mali nájsť silné vedecké kapacity. Dvadsať rokov budovaný projekt cyklotrónového centra v bratislavskej Karlovej Vsi, do ktorého štát investoval minimálne tridsať z jeho vyše stodvadsaťmiliónovej hodnoty, však definitívne nepostavia. V Európe vlastný cyklotrón nemajú len dve krajiny   Slovensko a Albánsko."

Michal Katuška, redaktor: „Projekt, ktorý ešte v roku 1997 naplánovala vláda vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara. Slovensko malo projekt dokončiť v spolupráci s Ruskom z deblokácie dlhu, ktorý Moskva voči Slovensku mala ešte z obdobia socializmu. Definitívne nie vychádza z minuloročnej návštevy dnes už exministra školstva Juraja Draxlera v Moskve, keď povedal, že dohoda s Rusmi je otázkou mesiacov."

Juraj Draxler, minister školstva (2015): „Ruskí predstavitelia zdôraznili, že tým, že máme dobré vzťahy, považujú to za priateľské gesto, aby sa nám snažili vyjsť v ústrety a dajú nám alternatívne návrhy."

Michal Katuška: „Alternatívou sú nakoniec pobyty slovenských študentov na ruských univerzitách v oblasti nukleárneho výskumu a teda sanácia nízkeho počtu odborníkov v oblasti energetiky. Takto odôvodňuje vybranú náhradu ministerstvo školstva. Hovorkyňa Martina Slušná."

Martina Slušná, hovorkyňa ministerstva školstva (2015): „Školenie a odbornú prípravu dvesto slovenských doktorandov zabezpečí počas nasledujúcich desiatich až pätnástich rokov vláda Ruskej federácie v hodnote šestnásť miliónov eur."

Michal Katuška: „Rusko si zároveň ponecháva technologické zariadenie, ktoré bolo pred rokmi vyrobené, ale nikdy nebolo do Bratislavy aj dovezené. Rezort školstva neuvádza ako sa vysporiada s areálom a rozostavanou budovou, ktoré po projekte zostávajú."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, vzdelávanie, veda

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač