Ďalšie opatrenia ECB

07. 06. 2016

Európska centrálna banka potvrdila ďalšie mimoriadne opatrenia na podporu európskej ekonomiky. Od budúceho týždňa začne nakupovať firemné dlhopisy, pomôže tak konkrétnym spoločnostiam z krajín eurozóny, aby mohli rýchlejšie rásť.

logo Televíznej stanice TA 3(03. 06. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 3/20; Daniel Horňák, Daniela Piršelová, Igor Haraj)

Daniela Piršelová, moderátorka: „Európska centrálna banka potvrdila ďalšie mimoriadne opatrenia na podporu európskej ekonomiky. Od budúceho týždňa začne nakupovať firemné dlhopisy, pomôže tak konkrétnym spoločnostiam z krajín eurozóny, aby mohli rýchlejšie rásť."

Daniel Horňák, reportér TA 3: „Európska centrálna banka nakúpi každý mesiac dlhopisy súkromných firiem za dvadsať miliárd eur, musia ale splniť niekoľko podmienok – nesmie ísť o finančnú spoločnosť, sídliť majú v niektorej z krajín eurozóny a musia mať dobrý investičný rating. V takomto prípade bude môcť banka kúpiť až 70 percent emitovaných dlhopisov firmy bez toho, aby si pýtala za peniaze nejaký úrok. Podľa odborníkov tieto podmienky splnia len najväčšie európske firmy."

Stanislav Pánis, analytik J&T Banky: „Čo sa týka Slovenska, tak v podstate žiadna spoločnosť nemá také dlhopisy, ktoré by spadali pod tento program."

Daniel Horňák: „Európska centrálna banka doteraz nakupovala len vládne dlhopisy, aby pomohla krajinám eurozóny znížiť splátky pôžičiek, pomoc pre firmy bola len vo forme lacných úverov. Priamy nákup dlhopisov je z tohto pohľadu bezprecedentný krok. Prezident banky verí, že veľké korporácie potiahnu s dodatočnými peniazmi celé ekonomiky."

Mario Draghi, prezident ECB: „Ekonomická situácia sa postupne zlepšuje, tieto dodatočné opatrenia ale ešte výraznejšie pomôžu znížiť možné riziká ďalšieho vývoja hospodárskeho rastu a inflácie v eurozóne."

Daniel Horňák: „Názory odborníkov na kroky centrálnej banky sú zmiešané, mimoriadne opatrenia sa totiž môžu európskej ekonomike v budúcnosti draho vypomstiť. Ale keď jednotlivé štáty neprichádzajú s potrebnými reformami, je to práve centrálna banka, ktorá týmto zachraňuje ekonomiku pred recesiou."

Juraj Sipko, riaditeľ Ekonomického ústavu SAV: „Veľmi nízka miera zavádzania štrukturálnych reforiem, čiže ostáva už jedine Európska centrálna banka, i keď mnohí ju kritizujú, ale nie je zatiaľ iná alternatíva."

Daniel Horňák: „Ak ani toto opatrenie nebude dostatočné, Európskej centrálnej banke zostáva už len posledná možnosť, takzvané helikoptérové peniaze, ktoré by rozdávala priamo obyvateľom eurozóny."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač