Dýka z nebies

27. 06. 2016

Tajomná dýka z nebies stále vyvoláva nové otázky. Pred pár dňami röntgen potvrdil, čo si najväčšie vedecké kapacity sveta len šepkali. Bodná zbraň, ktorú našli v hrobke Tutanchamóna, nepochádza z našej planéty. Vedeli alebo nevedeli vtedajší majstri, že čepeľ vyrábajú z materiálu, ktorý má mimozemský pôvod?

logo TV Markíza(25.  06. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 23/24; Marián Ujházy, Marek Vnenčák, Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Tajomná dýka z nebies stále vyvoláva nové otázky. Pred pár dňami röntgen potvrdil, čo si najväčšie vedecké kapacity sveta len šepkali. Bodná zbraň, ktorú našli v hrobke Tutanchamóna, nepochádza z našej planéty. Vedeli alebo nevedeli vtedajší majstri, že čepeľ vyrábajú z materiálu, ktorý má mimozemský pôvod?"

Marek Vnenčák, redaktor: „Mumifikovali ho pred viac ako tritisíc tristo rokmi, napriek tomu vedľa neho ležala dýka, ktorú ukuli z meteoritu."

Vladimír Bahýl, astronóm: „Pravdepodobne vedeli, že je to teleso mimozemské a že je to dar nebies pre samotného panovníka."

Marek Vnenčák: „K tejto teórii sa prikláňa aj profesor geologických vied."

Michal Zacharov, Technická univerzita Košice: „Vedeli, že je to meteorit, aj keď zrejme na to používali iný výraz."

Marek Vnenčák: „Otázne je, či cielene hľadali práve meteorit, a ak áno, ako."

Michal Zacharov: „Zámerne v určitých obdobiach, v ktorých meteority padajú najmä v rokoch, vyhľadávali miesta, kde by mohli byť plánované dopady."

Vladimír Bahýl: „Keď tento meteorit dopadol, bol sprevádzaný zvukom a svetlom, no a oni jednoducho zo zvedavosti išli, tento predmet sa výrazne odlišoval od piesku, ktorý tvorí púšť."

Marek Vnenčák: „Sú však odborníci, ktorí tvrdia presný opak. Podľa nich, ak by vtedajší Egypťania videli padať meteorit, s hrčou v krku by utekali kadeľahšie."

Pavol Rapavý, Slovenský zväz astronómov: „V tom čase ani netušili, že pracujú s mimozemským materiálom. Oni netušili, že sa jedná o meteorit."

Jozef Petrík, archeometalurg, Technická univerzita Košice: „Našli niečo neznáme, išli metódou pokus‑omyl, zistili, že je to tvariteľné."

Marek Vnenčák: „Zdá sa, že záhady a objavy spojené s Tutanchamónom nikdy neutíchnu. Čosi podobné sa ale stalo aj u nás pred stošesťdesiatimi rokmi."

Pavol Rapavý: „Keď vieme, že dokázateľne padol veľký železný meteorit Oravská Magura, tak sa tiež z neho kuli motyky a rýle."

Marek Vnenčák: „Ako to bolo naozaj, sa s veľkou pravdepodobnosťou už nikdy nedozvieme. No nič sa nemení na tom, že ide o ďalší príbeh z kategórie medzi nebom a zemou."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

 

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač