Dýka z nebies
Tajomná dýka z nebies stále vyvoláva nové otázky. Pred pár dňami röntgen potvrdil, čo si najväčšie vedecké kapacity sveta len šepkali. Bodná zbraň, ktorú našli v hrobke Tutanchamóna, nepochádza z našej planéty. Vedeli alebo nevedeli vtedajší majstri, že čepeľ vyrábajú z materiálu, ktorý má mimozemský pôvod?
(25. 06. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 23/24; Marián Ujházy, Marek Vnenčák, Mária Chreneková Pietrová)
Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Tajomná dýka z nebies stále vyvoláva nové otázky. Pred pár dňami röntgen potvrdil, čo si najväčšie vedecké kapacity sveta len šepkali. Bodná zbraň, ktorú našli v hrobke Tutanchamóna, nepochádza z našej planéty. Vedeli alebo nevedeli vtedajší majstri, že čepeľ vyrábajú z materiálu, ktorý má mimozemský pôvod?"
Marek Vnenčák, redaktor: „Mumifikovali ho pred viac ako tritisíc tristo rokmi, napriek tomu vedľa neho ležala dýka, ktorú ukuli z meteoritu."
Vladimír Bahýl, astronóm: „Pravdepodobne vedeli, že je to teleso mimozemské a že je to dar nebies pre samotného panovníka."
Marek Vnenčák: „K tejto teórii sa prikláňa aj profesor geologických vied."
Michal Zacharov, Technická univerzita Košice: „Vedeli, že je to meteorit, aj keď zrejme na to používali iný výraz."
Marek Vnenčák: „Otázne je, či cielene hľadali práve meteorit, a ak áno, ako."
Michal Zacharov: „Zámerne v určitých obdobiach, v ktorých meteority padajú najmä v rokoch, vyhľadávali miesta, kde by mohli byť plánované dopady."
Vladimír Bahýl: „Keď tento meteorit dopadol, bol sprevádzaný zvukom a svetlom, no a oni jednoducho zo zvedavosti išli, tento predmet sa výrazne odlišoval od piesku, ktorý tvorí púšť."
Marek Vnenčák: „Sú však odborníci, ktorí tvrdia presný opak. Podľa nich, ak by vtedajší Egypťania videli padať meteorit, s hrčou v krku by utekali kadeľahšie."
Pavol Rapavý, Slovenský zväz astronómov: „V tom čase ani netušili, že pracujú s mimozemským materiálom. Oni netušili, že sa jedná o meteorit."
Jozef Petrík, archeometalurg, Technická univerzita Košice: „Našli niečo neznáme, išli metódou pokus‑omyl, zistili, že je to tvariteľné."
Marek Vnenčák: „Zdá sa, že záhady a objavy spojené s Tutanchamónom nikdy neutíchnu. Čosi podobné sa ale stalo aj u nás pred stošesťdesiatimi rokmi."
Pavol Rapavý: „Keď vieme, že dokázateľne padol veľký železný meteorit Oravská Magura, tak sa tiež z neho kuli motyky a rýle."
Marek Vnenčák: „Ako to bolo naozaj, sa s veľkou pravdepodobnosťou už nikdy nedozvieme. No nič sa nemení na tom, že ide o ďalší príbeh z kategórie medzi nebom a zemou."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)
Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?