Medzi hviezdami

08. 06. 2016

Ako sa dostať do vesmíru medzi hviezdy bez rakety a nezaplatiť za to ani cent vám porozprávajú Pavol Rapavý a Ján Svoreň. Po každom z nich pomenovali jeden asteroid.

logo TV Markíza(06. 06. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 23/29; Marek Vnenčák, Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Dostať sa do vesmíru medzi hviezdy bez rakety a nezaplatiť za to ani cent. No, počujete dobre."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Podarilo sa to už aj desiatkam Slovákov a stále k nim pribúdajú ďalší. Dvaja z nich nám porozprávali, ako je to možné."

Marek Vnenčák, redaktor: „Pavol Rapavý a Ján Svoreň. Patria k tým, ktorí to dotiahli poriadne vysoko. Po každom z nich pomenovali jeden asteroid."

Pavol Rapavý, Slovenský zväz astronómov: „Je to teleso, ktoré obieha niekde medzi Marsom a Jupiterom."

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica: „Človek si to občas pozrie, kde to práve krúži, je to bežný asteroid hlavného pásu."

Marek Vnenčák: „Obrovské škody môže spôsobiť už stometrový asteroid. Apokalypsu teleso väčšie ako kilometer. Pavlov kúsok je však z iného súdka."

Pavol Rapavý: „Má priemer necelých sedem kilometrov. Vieme, že sa so Zemou nikdy nezrazí."

Marek Vnenčák: „Chcete, aby aj po vás pomenovali asteroid? Teoreticky to možné je."

Pavol Rapavý: „Kúpiť sa to nedá. Ak niekto chce mať asteroid, tak musí ho pomenovať ten, ktorý ho objavil."

Marek Vnenčák: „Je na ňom, či navrhne dať planétke svoje alebo iné meno. Posledné slovo má Medzinárodná astronomická únia. Tá môže názov schváliť, no nemusí."

Ján Svoreň: „To nesmie byť v žiadnom jazyku nadávka alebo nejaký hanlivý názov a druhé je, že to nesmie byť žijúci politik."

Marek Vnenčák: „Približne dvadsaťtisíc asteroidov už v úvodzovkách pokrstili."

Pavol Rapavý: „V súvislosti so Slovenskom je k dnešnému dňu pomenovaných tuším stoštyridsaťštyri asteroidov."

Marek Vnenčák: „Nájdeme medzi nimi planétky s názvami ako Slovakia, Bratislava, ale aj Hviezdoslav, Satinský, či Demitra."

Pavol Rapavý: „To sú ľudia, ktorí si naozaj zaslúžia, aby boli medzi hviezdami."

Marek Vnenčák: „Zaujímalo nás teda, či je šanca, že by vo vesmíre raz poletoval balvan, ktorý by sa volal tak ako naša televízia."

Pavol Rapavý: „Ak by sa mal asteroid volať Markíza a existoval by nejaký astronóm, ktorý je Markíza, tak áno. Ale keďže je to komerčné médium, tak je minimálna šanca, že by to komisia schválila."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

Kľúčové slová:
astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač