Namiesto revolúcie škandál

07. 06. 2016

Mala to byť revolúcia v zdravotníctve. Namiesto toho je to škandál. Prístroj na odoberanie krvi, ktorý vynašla mladá Američanka Elizabeth Holmes a jej spoločnosť, je zrejme iba podvod. Bezbolestný vynález uchvátil odborníkov a aj ľudí, ktorí na jeho vývoj prispeli miliónmi.

Televízna stanica Markíza(06. 06. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 8/29; Dávid Vido, Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Má to byť revolúcia v zdravotníctve. Namiesto toho je to škandál. Prístroj na odoberanie krvi, ktorý vynašla mladá Američanka Elizabeth Holmes a jej spoločnosť, je zrejme iba podvod. Bezbolestný vynález uchvátil odborníkov a aj ľudí, ktorí na jeho vývoj prispeli miliónmi."

Dávid Vido, redaktor: „Elizabeth sa od detstva bála odberu krvi a ihiel. Ako tvrdila, vynašla preto takmer bezbolestnú metódu."

Elizabeth Holmesová: „Odoberanie krvi môže byť veľmi bolestivý proces. Mnoho ľudí sa toho bojí. Pracujeme na tom, aby sme vytvorili produkt, ktorý to všetko zmení. Bude lacnejší a pre ľudí menej bolestivejší."

Roman Kadlec, TouchIT: „Postupne vyplávali informácie o tom, že toto nie je úplne pravda. V tomto prípade asi klamala v tých výsledkoch, ktoré prezentovala."

Dávid Vido: „Mali to byť výsledky stoviek testov od najjednoduchších na určenie krvnej skupiny až po onkologické."

Matej Ftáčnik, riaditeľ startup centra: „Čiže je otázne, čo sa tam vlastne deje, že či tie ich nové testy, ktoré sú revolučné, že stačí naozaj zlomok tej krvi v porovnaní s tým, čo sa normálne používa v tých testoch, či funguje vlastne v tých nových podmienkach."

Dávid Vido: „To, či revolučný odber krvi bol skutočne revolučným, teraz preveria viacerí odborníci. Ak nie, mladej vedkyni hrozí aj väzenie."

Matej Ftáčnik: „Mnoho firiem sa snaží ísť na ten limit toho, čo vieme technologicky dnes povedať a čo vieme vynájsť a nie vždy sa trafia. Nie vždy... možno niekedy sľúbia trošku viac, ako by mali. Takže je to typické, ale pri inováciách a pri vytváraní nových nejakých hodnôt, sa stávajú aj takéto lapsusy."

Dávid Vido: „Pochybnosti o celom projekte mal už pri jeho predstavení pred mesiacmi aj slovenský diabetológ, ktorý sa odoberaním krvi zaoberá roky."

Ľubomír Barák, diabetológ (vysielané 8.12.2015): „Aj tu prichádza pri tomto vpichu k porušeniu kože iným spôsobom, nie je to ihla, ale je to nejaká mikročastica, ktorá má vraj preniknúť pod kožu, čiže mne sa zdá, že je to rovnako invazívna metóda, ako pichnutie ihlou."

Dávid Vido: „Podľa viacerých svetových médií startupová miliardárka za noc prišla o všetko."

Roman Kadlec: „Hodnota tej spoločnosti bola okolo deväť miliárd dolárov odhadovaná, teraz klesla takmer na nulu."

Dávid Vido: „Mladá vedkyňa ani jej spoločnosť zatiaľ podozrenia nechcú komentovať. Chcú tak urobiť až v auguste."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač