Podpora desiatkam podujatí v regiónoch počas slovenského predsedníctva

14. 06. 2016

Historicky prvé predsedníctvo SR v Rade EÚ, ktoré sa začína 1. júla, je vynikajúcou príležitosťou aktívne zapojiť aj slovenskú verejnosť do európskej diskusie. Vďaka dotačnej schéme prinesieme Európsku úniu do regiónov, miest a obcí Slovenska.

záber z festibvalu, ilustračná snímka

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR finančne podporí takmer 30 projektov vo všetkých slovenských krajoch, od náučno-vzdelávacích aktivít cez diskusie až po športové podujatia. O podporu sa uchádzalo až 173 žiadateľov.

Teší nás, že sa dotačná schéma stretla s obrovským záujmom. Naším cieľom je zapojenie širokej verejnosti do predsedníckych aktivít a povzbudenie diskusie o európskych témach vo všetkých regiónoch Slovenska,“ uviedol Ivan Korčok, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ.

Počas nasledujúcich mesiacov rezort podporí napríklad Festival vedy a techniky s presahom na všetky kraje alebo multižánrové podujatie s názvom „eSKaEÚ sa spolu usmievajú“ zamerané na predstavenie slovenského predsedníctva  stredoškolským študentom v Trenčíne. V dňoch 10. až 15. júna 2016 sa uskutoční aj Medzinárodný festival divadelných vysokých škôl, ktorý organizuje Vysoká škola múzických umení v Bratislave.

 Európe predstavíme aj špičkový dizajn

biovázy Podmanická-Nováková
                                                                                  Podmanická-Nováková   Biovázy

Dve výnimočné výstavy dizajnu, ktoré patria medzi hlavné kultúrne projekty slovenského predsedníctva v Rade EÚ, mali premiéru v zahraničí.

Výstavu DialógySK – Malé a väčšie témy slovenského dizajnu a výstavu súčasného šperku Flowers for Slovakia: Pass it on otvorili v Berlíne mesiac pred začiatkom predsedníctva.

DialógySK predstavia 75 prác 22 tvorcov a dvoch dizajnových štúdií. Väčšinu exponátov z oblastí grafického i produktového dizajnu, textilu či transport dizajnu vytvorili mladí kreatívci za niekoľko posledných rokov a zaujali doma aj v zahraničí.

Medzi vystavenými predmetmi sú výrobky firmy Rona – špičkového tvorcu nápojového skla z dielne dizajnéra Patrika Illa, známe veľké značky – topánky od firmy Novesta, hrací prvok pre deti od firmy Tuli či nábytok značky Brik. Sú tu však aj malé nezávislé značky spojené s osobami tvorcov – textilná firma Puojd, štúdiá Mejd, Allt, či Monada Bag.

Výstavu DialógySK – Malé a väčšie témy slovenského dizajnu, ktorej realizátorom je Slovenské centrum dizajnu po Berlíne uvidia ľudia aj v Madride, Londýne, Viedni aj vo Varšave.
 
Projekt Flowers for Slovakia, ktorý je inšpirovaný tradíciou a kultúrnym dedičstvom Slovenska, už päť rokov propaguje prácu výnimočných slovenských študentov dizajnu doma aj v zahraničí. Po skle a nábytku sa témou tretej kolekcie projektu Flowers for Slovakia stal súčasný šperk. Vystavené predmety symbolicky rozprávajú príbehy významných osobností našej krajiny, napríklad Karola Plicku, Antona Srholca, Štefana Baniča či Ondreja Nepelu.

Výstavu Flowers for Slovakia: Pass it on budú môcť po Berlíne uvidieť aj návštevníci v Bruseli, Paríži, Eindhovene, Budapešti a vo Viedni.

Zdroj a fotozdroj:

NEWSLETTER SK PRES 9/2016

Uverejnila: MI


 

Kľúčové slová:
konferencie, výstavy

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač