Svetová ekonomika musí kľučkovať

03. 06. 2016

Lepšie časy už zrejme máme za sebou. Svetová ekonomika musí kľučkovať medzi množstvom nášľapných mín. Zdá sa, že z predchádzajúcich prešľapov sme sa nepoučili a nie je vylúčené, že sa čoskoro ocitneme v ďalšej finančnej kríze. Problémov sa nakopilo viac ako dosť.

Televízna stanica JOJ_logo(1. 6. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 9/23; Michal Rybanský, Andrea Pálffy Belányiová)

Andrea Pálffy Belányiová, moderátorka: „Utečenecká kríza, hroziaci rozpad Európskej únie, nízke ceny ropy či voľby amerického prezidenta. Toto všetko sa nemalou mierou podpisuje pod problémy, ktorým v súčasnosti čelí svetová ekonomika. Zlá správa je, že lepšie časy už zrejme máme za sebou. A podobných ohnísk bude pribúdať."

Michal Rybanský, redaktor: „Svetová ekonomika musí kľučkovať medzi množstvom nášľapných mín. Jeden nesprávny krok väčšinou znamená dlhodobé liečenie rán. Zdá sa, že z predchádzajúcich prešľapov sme sa nepoučili a nie je vylúčené, že sa onedlho ocitneme v ďalšej finančnej kríze. Problémov sa totiž nakopilo viac ako dosť. Či už je to brexit, ropa, migranti, ale aj voľby amerického prezidenta."

Ilona Švihlíková, ekonómka (preklad z češtiny): „Tá situácia sa skôr zhoršuje,  než aby dochádzalo k nejakému zlepšovaniu, prosto nachádzaniu nových riešení."

Juraj Sipko, riaditeľ Ekonomického ústavu SAV: „Je potrebné prijať celý rad opatrení, predovšetkým tie opatrenia, ktoré smerujú k oblasti regulácie finančného sektoru."

Michal Rybanský: „Najmä na starom kontinente si hádžeme polená pod nohy aj sami. Niet divu, že strach o budúcnosť neskrývajú aj slovenskí milionári."

Stanislav Pánis, analytik J&T banky: „Veľké obavy majú z politickej krízy v Európskej únii, nie celkom fungujúcich inštitúcií."

Ilona Švihlíková: „Tieto európske elity sú veľmi nekvalitné, nie sú schopné problémy predvídať, prenášajú záťaž na obyvateľstvo."

Michal Rybanský: „Prvá, ktorá na tento problém verejne poukázala, je Veľká Británia. Zároveň však v referende dala do stávky až príliš veľa."

Philippe Cayla, šéf združenia Európania bez hraníc: „Riskuje, že príde o Škótsko ako svoju súčasť a zároveň, že z Londýna začne unikať kapitál."

Michal Rybanský: „Otázne je, ako Európska únia dokáže ustáť rozhodnutie Britov v referende. Ich vystúpenie by totiž mohlo spustiť domino efekt."

Juraj Sipko: „Tá EÚ by mala byť akcieschopnejšia a pripravená riešiť problémy, ktoré pred ňou sú."

Michal Rybanský: „Svetovou ekonomikou môžu zamiešať aj americké voľby. Najmä ak sa do Bieleho domu dostane nevyspytateľný Donald Trump."

Ilona Švihlíková: „On nie je plne ideovo ukotvený, je to jednoznačne taká neriadená strela."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod , Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač