Útok húseníc

20. 06. 2016

Stromy obsypané húsenicami zaskočili obyvateľov sídliska Podbreziny v Liptovskom Mikuláši. Dreviny blízko bytoviek napadli húfy húseníc. O premnožení húseníc sa vyjadril Ján Kulfán, entomológ, SAV.

logo TV Markíza(17.  06.  2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 19/24; Mario Kermiet, Zlatica Švajdová Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Hniezda s tisíckami húseníc, stromy obalené do akýchsi bielych chuchvalcov a mnohé úplne bez listov."

Patrik Švajda, moderátor: „Takýto pohľad prekvapuje obyvateľov sídliska Podbreziny v Liptovskom Mikuláši. Dreviny blízko bytoviek napadli húfy húseníc."

Zlatica Švajdová Puškárová: „Obyvatelia majú obavy a pýtajú sa, čo sa deje."

Mario Kermiet, redaktor: „Na niektorých miestach to vyzerá ako v hororovom filme. Stromy obsypané húsenicami zaskočili aj pani Janu, ktorá do týchto miest chodí pravidelne na prechádzky."

Jana Judová, obyvateľka sídliska Podbreziny: „Každopádne ma to prekvapilo, lebo v minulosti sa to tu neobjavilo vôbec, vidím to tu prvý rok. Zdá sa, že sa to šíri aj do sídliska. Našla som už aj niektoré stromy poniže v smere toku Smrečianky už priamo v sídlisku."

Mario Kermiet: „Pred pár dňami napísala aj na mikulášsku radnicu, aby to prišli riešiť. Odborníčka na stromy z Technických služieb prišla na miesto na druhý deň."

Zuzana Štreitová, dendrologička, VPS Liptovský Mikuláš: „Tento škodca sa nachádza viac-menej na súkromných pozemkoch, ale aj napriek tomu sme kontaktovali kompetentné orgány, ktoré nariadia účinnú ochranu."

Mario Kermiet: „My sme húsenice odfotili a poslali odborníkovi zo Slovenskej akadémie vied."

Ján Kulfán, entomológ, SAV: „V tomto roku sa na viacerých miestach Slovenska premnožili húsenice motýlikov, ktoré patria do rodu priadzovec."

Mario Kermiet: „Keď húsenice napadnú strom, celý ho obalia v akejsi ochrannej pavučine, aby mohli nerušene zožrať všetky listy, a potom sa takto zakukliť."

Ján Kulfán: „Tieto húsenice často dokážu skonzumovať komplet všetko lístie hostiteľskej dreviny."

Jana Judová: „Čo mám obavu, že môže to byť alergén, chodia tu ľudia, môže to na nich spadnúť."

Mario Kermiet: „Nie je však dôvod na obavy o zdravie obyvateľov, či už na Liptove alebo kdekoľvek inde na Slovensku, kde sa rovnaké húsenice tiež objavili."

Ján Kulfán: „Je to skôr psychická záležitosť. Niektorí ľudia sa môžu báť pavučín alebo môže byť nepríjemné, keď sa tieto pavučiny na ne nalepia, ale inak nie sú vôbec nebezpečné."

Mario Kermiet: „Starosti by nemali narobiť ani záhradkárom. Tento rok sa už húsenice priadzovca neobjavia. Podobný úkaz sa bude opakovať opäť až na jar."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
drevárske vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Pôdohospodárske vedy

Tlač