V Trenčíne obnovia prevádzku hvezdárne

03. 06. 2016

Na budove Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne obnovia prevádzku hvezdárne, ktorá už šesť rokov nefunguje. Ide o iniciatívu Trenčianskej univerzity, ktorá sa dohodla s vedením školy na oprave astronomického ďalekohľadu. Hvezdáreň by mala slúžiť nielen študentom a na vedecké účely, ale v oveľa väčšom rozsahu aj verejnosti. S obnovením činnosti počítajú už od júla.

Rozhlasová stanica Regina_logo(2. 6. 2016; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 12:00; por. 12/12; Dagmar Úradníková , Marína Debnárová)

Marína Debnárová, moderátorka: „Na budove Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne obnovia prevádzku hvezdárne, ktorá už šesť rokov nefunguje. Ide o iniciatívu Trenčianskej univerzity, ktorá sa dohodla s vedením školy na oprave astronomického ďalekohľadu. Hvezdáreň by mala slúžiť nielen študentom a na vedecké účely, ale v oveľa väčšom rozsahu aj verejnosti. S obnovením činnosti počítajú už od júla."

Ctibor Michalka: „Hvezdáreň fungovala v Trenčíne od roku 1973 do leta 1990. Po čiastočnej oprave ďalekohľadu obnovili jej činnosť pred desiatimi rokmi, no opäť len načas. Na ďalšiu opravu poruchy prístroja už gymnázium nenašlo peniaze. Až podľa riaditeľa Pavla Kováča prišla ponuka od univerzity."

Pavol Kováč, riaditeľ gymnázia: „Sme spísali dohodu. Trenčianska univerzita zabezpečí opravu ďalekohľadu, nainštalovanie ďalekohľadu a aj personálne zabezpečenie prevádzky."

Ctibor Michalka: „Dodal, že takéto zariadenie na strednej škole u nás majú už len na Gymnáziu v Martine. Odborný zamestnanec obnovovanej hvezdárne Jozef Drga tvrdí, že ďalekohľad pôvodne získali z hvezdárne v Hlohovci. Je kvalitný a dá sa využiť ako odborný pozorovací prístroj."

Jozef Drga, odborný zamestnanec hvezdárne: „Čo sa týka mechaniky, tá je mierne poškodená aj vekom. Niektoré veci bude možno treba aj vymeniť. Ale vyzerá tak, že sme schopní ho dostať do prevádzkyschopného stavu."

Ctibor Michalka: „No vylepšiť by sa mala aj elektronika, aby mohli pozorovať najmä exoplanéty, teda planéty obiehajúce inú hviezdu ako Slnko. To označil za hlavný vedecký program, ktorý budú mať na starosti pracovníci Fakulty špeciálnej techniky. Hvezdáreň však zďaleka nebudú využívať sami. Rektor univerzity Jozef Habánik."

Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity: „Chceme osobitne vyčleniť aj hodiny určené priamo pre študentov gymnázia no a potom pre študentov iných stredných odborných škôl v Trenčianskom kraji, no a samozrejme popoludní pre širšiu verejnosť."

Ctibor Michalka: „Podľa Jozefa Drgu budú mať k dispozícii aj ďalších päť menších ďalekohľadov, s ktorými plánujú už počas tohto leta ešte viac popularizovať astronómiu rôznymi podujatiami, napríklad pozorovaním Slnka na kúpaliskách či pri jazerách."

Jozef Drga: „Potom bude sa dať pozorovať cez leto veľmi dobre planéta Saturn, takže ďalší program by sa nazýval Pán prstencov."

Ctibor Michalka: „Trenčiansku hvezdáreň by mali sprístupniť od prvého júla. Ďalšia v rámci Trenčianskeho kraja funguje už iba v Partizánskom."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
vzdelávanie, astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač