Záhadná múmia

14. 06. 2016

Na hrade Krásna Hôrka vedci odhalili totožnosť najstaršej múmie na Slovensku. Na hrade odpočívala viac ako tristo rokov. Uplynulé mesiace ju skúmali biológovia, antropológovia a aj historici.

logo Televíznej stanice Markíza (09. 06. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 25/27; Jozef Demeter, Jaroslav Zápala)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Vedci odhalili totožnosť najstaršej múmie na Slovensku. Na hrade Krásna Hôrka odpočívala viac ako tristo rokov. Uplynulé mesiace ju skúmali biológovia, antropológovia a aj historici."

Jozef Demeter, redaktor: „Takto pred pol rokom z Krásnej Hôrky odvážali mumifikované telo na výskum do Bratislavy. Verilo sa, že patrí grófke Žofii Serédyovej, no v hre bola aj iná z Andrásyovských manželiek   –  Terézia Döryová."

Silvia Bodoríková, antropologička: „Pokúsime sa zrejme o rekonštrukciu podoby na podklade lebky, skúsime ju porovnať potom s dobovými portrétmi."

Jozef Demeter: „To bol však problém. Portréty s ňou spájané sa zachovali len dva. Jeden namaľovali desaťročia po jej smrti. Na druhom je podľa vedcov niekto úplne iný. Pomohli však portréty Terézie Doryovej."

Silvia Bodoríková: „Nemôžem jednoznačne povedať, že ide o telo Žofie Serédyovej. Antropologický výskum viac‑menej potvrdil to, že nejde o telo Terézie Döryovej."

Július Barczi, historik, riaditeľ Múzea Betliar: „Áno, ide naozaj o Žofiu Serédyovú. Toto naše tvrdenie podporuje jednak archívny výskum, a potom sa to čo sme vybádali, samozrejme, zhoduje aj s tým, čo zistili antropológovia."

Jozef Demeter: „Grófka Žofia zomrela v roku 1710 na Hrade Krásna Hôrka. Časť vedcov sa domnieva, že jej telo zmumifikovalo prirodzenou cestou. V hrobke pod hradom naň vraj kvapkala vápencová voda a vysušil ich prievan."

Július Barczi (20. 11. 2015): „Tento záznam je z kanonickej vizitácie z roku 1828 a je otázne, či tomu môžeme veriť. Asi to nebude pravda, asi bola mumifikovaná tak ako boli mumifikované aj ostatné aristokratické pozostatky."

Jozef Demeter: „Biológovia zároveň skúmali, či je múmia uložená tak, aby sa zachovala aj pre ďalšie generácie."

Domenico Pangallo, Ústav molekulárnej biológie SAV: „Zistilo sa, že múmia je veľmi zdravá, to znamená, že čo sa týka tej mikrobiologickej analýzy bolo ukázané, že nemá princíp degradácie, to znamená, že je dobre uchovaná."

Jozef Demeter: „Výskum historikov odhalil aj viaceré kľúčové veci zo života grófky Serédyovej. V kaštieli Betliar dnes otvorili výstavu práve o nej. Múmia má podľa tradícií na sebe čierne rúcho."

Boris Hanečka, módny návrhár: „Zohnať v našich podmienkach hodvábnu čipku je naozaj teda extrémne. Môžete mať peniaze, to neznamená nič. Myslím si, že Žofia bola za svojho života veľmi krásna, bola to veľmi významná a bohatá žena, ktorá bola na luxus zvyknutá, takže sme jej ho chceli dopriať aj teraz."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač