Britskí vedci odsudzujú brexit

06. 07. 2016

vlajky EÚ a UK ilustrácia brexituEurópska komisia vydala 24. júna 2016 Spoločné vyhlásenie predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza, predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predstaviteľa krajiny predsedajúcej Rade EÚ Marka Rutteho a predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, v ktorom sa vyjadrili k referendu ohľadom výstupu Spojeného káľovstva (UK) z Európskej únie.

Podľa  časopisu Science sa brexit dotkne mnohých vedcov, hoci sa téma európskych dotácií na vedu a technológie  príliš počas kampane nediskutovala. Neistá je  budúcnosť výskumných zariadenú EÚ, sídliacich v UK. Príkladom je reaktor pre fúziu v Joint European Torus JET. JET riadi organizácie Euratom-u. Súčasné zmluvy však vypršia už v roku 2018, pritom v rokoch 2019 – 2020 sú naplánované kľúčové pokusy. EUROfusion  bude preto hľadať cesty, ako v spolupráci pokračovať.
Hoci má UK veľký rozpočet pre vedu a výskum, vedci ťažili z grantového programu Horizont 2020 – cezhraničná spolupráca. Guardian uviedol, že zatiaľ čo Británia prispela do európskeho rozpočtu na vedu ca. 5,1 miliárd eur, v rokoch 2007 až 2013 z EÚ dostala takmer 8,4 miliárd eur. Prestížne ERC granty, ktoré sú tiež súčasťou programu Horizont 2020 poskytli na výskum grafénu profesorom Manchesterskej univerzity sirovi Andre a sirovi Konstantinovi Novoselovovi 12 milionov eur, ako uviedol Science Magazine. Podpora EÚ nie je iba finančná, ale poskytuje prístup k znalostným sieťam a  prepája vedcov a ich zdroje a zvyšuje tak  atraktivitu vysokých škôl pre najnadanejších študentov.
Dotácie do vedy a výskumu  by preto mali tvoriť  podstatnú súčasť vyjednávania o podmienkach výstupu z EÚ.

Podľa časopisu Science EÚ umožňuje aj voľný pohyb vedcov. Referendum uvrhlo do neistoty zahraničných vedeckých pracovníkov, sídliacich  v UK. Vedci dúfajú, že UK sa bude naďalej zúčastňovať rámcového programu Horizont 2020 ako pridružená krajina. Jej účasť v organizáciách CERN, ESA, ESO a EMBL prebehne bez zmeny, pretože operujú mimo infraštruktúry EÚ. Presunutá má byť ale organizácia EMA (European Medicines Agency).

Zdroj článku časopisu Science nájdete tu.

Zdroj:

ERA

Preložila: MI

Ilustračná snímka: Pixabay.com

Kľúčové slová:
veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač