Investičný plán Európskej únie

06. 07. 2016

Európsky investičný plán v hodnote vyše 300 miliárd eur by sa mal zo súčasných troch rokov predĺžiť. Uviedol to predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker počas otvorenia slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Práve naša krajina má v najbližšom polroku načrtnúť možnosti zvýšenia ekonomického rastu v Európe. Rozhovor pre TA 3.

logo TA 3(05. 07. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 4/16; Andrej Horváth, Zuzana Závodská, Alfonz Šuran)

Alfonz Šuran, moderátor: „Európsky investičný plán v hodnote vyše 300 miliárd eur by sa mal zo súčasných troch rokov predĺžiť. Uviedol to predseda Európskej komisie Jean- Claude Juncker počas otvorenia slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Práve naša krajina má v najbližšom polroku načrtnúť možnosti zvýšenia ekonomického rastu v Európe."

Andrej Horváth, reportér TA 3: „Brusel prišiel s investičným plánom pred rokom, aj keď Európska centrálna banka ponúka peniaze za rekordne nízke úroky, investície štátov a firiem brzdí neistota a vysoké dlhy. Podporiť ich má preto fond s platobnou silou 315 miliárd eur."

Jean-Claude Juncker, predseda Európskej komisie: „Jeden z najväčších problémov, ktorému momentálne čelíme, je nedostatok investícií. Hovorili sme spolu so Slovenskom o potrebe predĺžiť európsky investičný plán, doposiaľ sme po deviatich mesiacoch zmobilizovali sto miliárd eur."

Andrej Horváth: „Európska komisia očakáva, že investície by mali pomôcť vytvoriť približne milión nových pracovných miest."

Vladimír Baláž, Prognostický ústav SAV, (telefonát): „Kde vlastne vo väčšine ide o nejaké investície do verejnej infraštruktúry, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou pre ďalší rast ekonomiky v Európskej únii."

Andrej Horváth: „Peniaze z fondu majú pritiecť aj na Slovensko do približne 125 projektov, napríklad na rekonštrukciu prístavu v Komárne, či vybudovanie bratislavského obchvatu. Podľa informácií Európskej komisie ale zatiaľ naša krajina prístup k financiám nevyužila."

Vladimír Baláž: „Je tam odpočet za Britániu, je tam odpočet za Francúzsko, Poľsko, Portugalsko, ale Slovensko zatiaľ ten odpočet aspoň na Európsku komisiu nedodalo."

Andrej Horváth: „Firmám sa ale nepáči, že Brusel na jednej strane prichádza s obrovskými finančnými injekciami, no zároveň im rôznymi smernicami sťažuje podnikanie."

Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov: „Ako ďalší príklad možno uviesť smernicu alebo teda nariadenie o ochrane osobných dát, ktoré začne o zhruba rok a pol platiť v celej únii, ktoré bude mať zásadne negatívny dopad na európsky biznis."

Andrej Horváth: „Ekonómovia tiež varujú pred neuváženým investovaním do rizikových a nenávratných projektov, len aby sa peniaze minuli."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač