Roznášajú boreliózu aj komáre?

12. 07. 2016

Niektorí vedci si, že okrem kliešťov môžu lymskú boreliózu prenášať aj komáre. Na overení teórie pracovalo niekoľko vedeckých skupín a podarilo sa im dokázať, že komár sa baktériou borélia skutočne infikovať môže, ale zatiaľ neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by chorobu dokázal aj ďalej prenášať.

logo TV JOJ(08. 07. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; por. 9/17; Ján Mečiar, Dana Strculová , Ján Mečiar, Dana Strculová)

Ján Mečiar, moderátor: „Približne dvadsať percent ľudí, u ktorých potvrdili lymskú boreliózu, hovorí, že na tele nemali prisatého kliešťa."

Dana Strculová, moderátorka: „Niektorí vedci si preto myslia, že okrem kliešťov môžu túto chorobu prenášať aj komáre. Na overení teórie pracovalo niekoľko vedeckých skupín a podarilo sa im dokázať, že komár sa baktériou borélia skutočne infikovať môže, ale zatiaľ neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by chorobu dokázal aj ďalej prenášať."

Mária Kazimírová, Ústav zoológie SAV (telefonát): „Bola dokázaná DNA baktérie v komároch. Kultiváciou sa vykultivovali baktérie z tela komárov. Ale to, že vlastne ten komár sa nacicia infikovanej krvi a v čreve povedzme toho komára je prítomná tá baktéria, to ešte neznamená, že tú baktériu komár aj prenáša. Aby sa to exaktne dokázalo, tak by boli potrebné experimentálne štúdie, kde by vlastne sa experimentálne nakazili v laboratóriu komáre, a potom by sa ďalej experimentálne nakazili zvieratá. Ale pokiaľ mám informácie, takéto štúdie zatiaľ s komármi robené neboli."

Dana Strculová: „Jediným oficiálnym zdrojom nákazy lymskej boreliózy teda ostáva kliešť. Hoci každý piaty chorý človek tvrdí, že to v žiadnom prípade možné nie je."

Ján Mečiar: „Jediným logickým vysvetlením v takýchto prípadoch je, že pacienti si kliešťa prisatého na tele, kde sa neskôr objaví taká tá typická vyrážka s veľkosťou desať až pätnásť centimetrov, jednoducho nemuseli všimnúť."

Mária Kazimírová: „Nymfy, ktoré sú menšie než špendlíková hlavička, keď sú nenacicané, tak tie práve patria medzi prenášače borélií a tie si človek naozaj nemusí všimnúť, alebo môže si ho zoškrabať, keď ešte vlastne cicia ten kliešť a je maličký, ale v priebehu tých tridsaťšesť hodín zhruba, štyridsaťosem, už boréliu môže preniesť. Čiže ten človek môže ochorieť práve na lymskú boreliózu a môže tvrdiť, že kliešťa nemal."

Ján Mečiar: „Vedci sa však nevzdávajú a komáre budú študovať ďalej. Raz sa im možno dôkaz o prenose borélie uštipnutím komára podarí získať."

Dana Strculová: „Dnes ale naďalej platí, že komáre sú v našich zemepisných šírkach našťastie iba otravné, báť sa treba iba kliešťov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
zdravotné vedy, virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač