Správy z lesa

12. 07. 2016

Miroslav Saniga poskytol rozhovor o stave úrody v našich lesoch. V horách nie sú čučoriedky, zato je v nich veľa opustených vtáčích mláďat.

logo TV Markíza(09. 07. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 23/28; Ľubo Fronko,Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Možno ste si to všimli v prírode už aj vy – v horách nie sú čučoriedky, zato je v nich veľa opustených vtáčích mláďat."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Také sú aktuálne správy z našich lesov. Poďte sa pozrieť, čo to všetko znamená."

Ľubo Fronko, redaktor: „Čučoriedková žatva sa nekoná, v ťažko dostupných terénoch by ste zberačov hľadali márne, rovnako tak predajcov s plnými prepravkami na odpočívadlách. Osvedčené miesta pri cestách sú teraz nečakane prázdne. Čučoriedok v tomto roku v našich lesoch v podstate niet."

Miroslav Saniga, prírodovedec SAV: „Za posledných päť rokov je to najslabšia úroda."

Ľubo Fronko: „Prírodovedec Miroslav Saniga hovorí o jasnej príčine – nočné mrazy na konci apríla. Na juhu Slovenska vtedy chránili sady ohňom, v lesoch pod Tatrami bolo mínus päť a padal sneh."

Miroslav Saniga:  „To spôsobilo, že kvety vlastne vymrzli, a preto drvivá časť tých kríkov nemá to kvetenstvo, a preto plody nie sú."

Ľubo Fronko: „Problém majú medvede. Čučoriedky tvoria významnú zložku ich jedálnička."

Miroslav Saniga: „Keďže čučoriedky nebudú, tak si budú musieť hľadať nejaký náhradný zdroj potravy, tak asi budú navštevovať aj nejaké tie kontajnery v podhorských dedinách a okolo hotelov."

Ľubo Fronko: „Namiesto čučoriedok ale môžeme nájsť v lese čosi iné – buďto padnuté hniezdo, alebo rovno malé opustené vtáčatá."

Miroslav Saniga: „V tomto období opúšťajú mláďatá hniezda, a preto sa nám zdá, že tých vtákov ako keby bolo viacej."

Ľubo Fronko: „Nad drobným operencom by sa človek hneď zľutoval, prírodovedec ale upozorňuje."

Miroslav Saniga: „Treba ho nechať na mieste, maximálne ak ho zoberieme na chvíľku zo zeme, tak ho položme niekde na konár, na vetvu, aby ten vták mohol vlastne tam byť nájdený rodičmi, ktorí ho potom kŕmia."

Ľubo Fronko: „No a na záver ešte to, čoho v lesoch nikdy nie je dosť – hoci hubárska sezóna nie je nič extra, pekné dubáky sa nájsť dajú."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
poľnohospodárske vedy, lesníctvo a rybárstvo

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač