Úloha slovenského predsedníctva v Rade EÚ

04. 07. 2016

Slováci chcú posilňovať počas predsedníctva digitálny trh či energetickú úniu. Žiadne zásadné dopady na ekonomiku by sme, podľa ekonóma Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža čakať nemali. V Európe je 28 krajín a Slovensko zďaleka nepatrí k tým najdôležitejším. Slovenské predsedníctvo bude hlavne o zviditeľnení krajiny, keďže si nás často mýlia so Slovinskom.

Televízna stanica STV 1_logo(1. 7. 2016; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 7/24; Matúš Jaco, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Slovensko by tiež chcelo rozšíriť digitálny trh, či posunúť vpred projekt energetickej únie. Podľa analytikov však hlavným vkladom predsedníctva bude snaha spájať a hľadať kompromisy. Za dobre odvedenú prácu by krajina mohla získať silnú vyjednávaciu pozíciu do budúcnosti, napríklad pri rozpočte."  

Matúš Jaco, redaktor: „Honest broker, teda úprimný vyjednávač je slovo, ktoré slovenskí politickí predstavitelia používajú v týchto dňoch viac než kedykoľvek predtým. Úloha nezaujatého mediátora je podľa odborníkov pri predsedaní Únii kľúčovou, a to hlavne v čase, keď sa po Británii aj z ďalších krajín ozývajú hlasy žiadajúce odchod z Únie. Podľa Radovana Geista z EurActivu je Slovensko krajinou, ktorá už v minulosti ukázala, že vie robiť kompromisy."  

Radovan Geist, EurActiv.sk: „Asi taká posledná je otázka migrácie. Tam si nemyslím, že sme dokázali presvedčiť európskych partnerov, že to, čo robíme, robíme z nejakých racionálnych argumentov."

Matúš Jaco: „Aj keď si Slovensko stanovilo niekoľko priorít, najdôležitejšou úlohou predsedníctva bude bezpochyby začatie vyjednávania o tom, ako sa Británia rozíde a následne už v inej podobe opätovne spojí s Európou."

Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied: „Brexit sa stal absolútne dominantnou témou. Nemyslím si, že Slovensko bude tou krajinou, ktorá vyrieši brexit. Bude skôr krajinou, ktorá umožní upokojiť situáciu."

Matúš Jaco: „Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák už aj v súvislosti s brexitom spomenul, že Slovensko môže pomôcť aj skúsenosťami z delenia Česko-Slovenska. Analytik je ale v tomto prípade skeptický."

Radovan Geist: „Situácia, v ktorej sa Európa ocitla po britskom referende, je natoľko špecifická, že pochybujem, že ktorákoľvek z členských krajín má čokoľvek, čo by sa dalo uplatniť na túto situáciu nejakým špeciálnym spôsobom."

Matúš Jaco: „Slováci chcú posilňovať počas predsedníctva digitálny trh či energetickú úniu. Žiadne zásadné dopady na ekonomiku by sme ale podľa ekonóma Vladimíra Baláža čakať nemali. Predsedníctvo bude podľa neho hlavne o zviditeľnení krajiny."

Vladimír Baláž: „Musíme si uvedomiť, že v Európe je dvadsaťosem krajín, Slovensko zďaleka nepatrí k tým najdôležitejším. Často si nás mýlia trebárs so Slovinskom. Čiže to slovenské predsedníctvo nám umožní tak akoby umiestniť Slovensko na mapu Európy a zviditeľniť sa tým ostatným členským štátom."

Matúš Jaco: „Zisk z predsedníctva by mohol byť hlavne politický. Napríklad úspešne vedené rokovania o začiatku brexitu by nám mohli zabezpečiť lepšiu pozíciu za spoločným európskym stolom v prípade vyjednávania spoločného európskeho rozpočtu či rokovaniach o tom, ako bude vyzerať v budúcnosti voľný pohyb pracovnej sily."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r.  o.

(MB)

Kľúčové slová:
informačné a komunikačné technológie , ekonomické vedy a obchod , politické vedy , Slovenská akadémia vied, veda

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy, Spoločenské vedy

Tlač