Autonómna robotická plachetnica

30. 08. 2016

Náš vedec zostrojil autonómnu robotickú plachetnicu. Všetky rozhodnutia robí sama za seba. Jej úlohou je zdolať Atlantický oceán, čo sa zatiaľ žiadnemu stroju nikdy nepodarilo. Andrej Osucký nie je žiaden staviteľ lodí, ale teoretický fyzik. Všetko sa učil za pochodu. Ako zostrojiť loď, sa pýtal v jachtárskom klube a sledoval videá na internete.

 logo TV Markíza(27. 08. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 18/28; Dávid Vido, Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Zastaviť ju môžu iba búrky či ľadovce."

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Jej úlohou je zdolať Atlantický oceán, čo sa zatiaľ žiadnemu stroju nikdy nepodarilo. Hovoríme o autonómnej robotickej plachetnici, ktorú zostrojil náš vedec."

Dávid Vido, redaktor: „Má takmer dva a pol metra, základ lode je klasický surf. Ďalšie vybavenie  –  kamera, navigácia, riadiacia jednotka, motor a plachta. Toto je výbava lode, s ktorou chce Andrej prekonať svetový rekord a pokoriť Atlantik."

Andrej Osuský, fyzik: „Plaviť sa oceánom bez toho, aby sme do toho zasiahli. Všetky rozhodnutia robí sama za seba."

Dávid Vido: „Doteraz sa to ešte nikomu nepodarilo, aj keď sa o to univerzity a vedci pokúšajú od roku 2008. Andrej nie je žiaden staviteľ lodí, ale teoretický fyzik. Všetko sa učil za pochodu. Ako zostrojiť loď, sa pýtal v jachtárskom klube a sledoval videá na internete."

Andrej Osuský: „Kým iné projekty to robia roky, tak ja som začal vo februári. Čiže za niekoľko mesiacov som musel stihnúť aj sa to naučiť, čo bola väčšina času, aj postaviť, aj naprogramovať."

Dávid Vido: „Aj keď urobil všetko takmer sám, hlavnú plachtu lode šila jeho mama."

Milena Osuská, matka: „A ja som dostala tú maličkú úlohu, ale musíte uznať, že mimoriadne zodpovednú, aby som ušila pevnú plachtu, ktorá vydrží tých tritisíc kilometrov. A samozrejme musela zodpovedať aj nejakým fyzikálnym požiadavkám, má byť pevná a všetko som ušila ručne."

Dávid Vido: „Loď poháňa okrem vetra aj solárna energia. O to, aby loď nezablúdila a prišla tam kam má, sa stará riadiaca jednotka. Tá sa skrýva v tejto plastovej škatuli."

Andrej Osuský: „Je tam program, ktorý má niekoľko tisíc riadkov. A kým som ten program vyladil, tak lebo nie vždy všetko funguje na prvýkrát, čiže bolo s tým veľmi veľa práce."

Dávid Vido: „Keď sa niečo pokazí, musí sa to samo vymyslieť, ako sa z problémov dostať."

Andrej Osuský: „Backup plán, nejaký plán B, že čo urobiť v prípade, že toto zlyhá, v prípade, že niečo iné zlyhá a tak."

Dávid Vido: „Štart plánuje približne o týždeň z pobrežia v Amerike, pristáť chce na brehoch Írska. Presne v tom istom čase sa na tú istú trasu vydá aj táto loď. Okrem konkurencie Andrejovu loď čakajú aj poriadne nástrahy."

Andrej Osuský: „A nástrahy, no. Čakajú ju obrovské vlny, tá loď sa bude len tak metať v tých vlnách, to musí prežiť. Čakajú ju ľadovce. Môže to byť ukradnuté niekým, čo už sa stalo v minulosti viacerým."

Dávid Vido: „Aj keď to vyzerá jednoducho, použil najmodernejšie materiály a samotný surf je vraj nepotopiteľný, no je aj realista."

Andrej Osuský: „Akonáhle vojde do nejakej väčšej búrky, tak ja myslím, že je po nej."

Dávid Vido: „Andrej aj napriek tomu verí, že sa mu tento historický kúsok podarí a jeho loď sa do cieľa doplaví."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, strojárstvo

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač