Karcinogén v „zdravých" potravinách

23. 08. 2016

Akrylamid je nebezpečná látka vzhľadom na to, že je zaradená medzi potenciálne karcinogény.Vzniká pri teplotách nad stodvadsať stupňov pri pečení a vyprážaní. Najviac je ho v zemiakových hranolkách a lupienkoch, v káve, v sladkom pečive, ale aj v kôrke chleba. Verejnosť však o ňom vie len veľmi málo. Vedecké tímy z celého sveta sa pustili do rozsiahlych výskumov, medzi inými aj náš tím z Výskumného ústavu potravinárskeho. Viac  sa dozviete  v rozhovore pre TV JOJ.

logo TV JOJ(21. 08. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 11/20; Anton Adamčík, Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „To, že čipsy, hranolky či vyprážané mäso nepatrí k najzdravším jedlám, všetci dobre vieme. Ale to, že by k nim malo patriť aj cereálne pečivo, bude pre mnohých asi veľkým prekvapením. Podľa niektorých vedeckých výskumov je to ale tak. Cereálne pečivo napríklad z ražnej múky a z ovsených vločiek obsahuje výrazné množstvá menej známeho karcinogénu akrylamidu."

Anton Adamčík, redaktor: „Látku akrylamid našli švédski vedci celkom náhodne ešte v roku 2002, a to v mnohých pekárenských a vyprážaných výrobkoch."

Ing. Kristína Kukurová, PhD., výskumníčka VÚP NPPC: „Akrylamid je nebezpečná látka vzhľadom na to, že je zaradená medzi potenciálne karcinogény."

Anton Adamčík: „Verejnosť však o ňom vie len veľmi málo. Vedecké tímy z celého sveta sa pustili do rozsiahlych výskumov, medzi inými aj náš tím z Výskumného ústavu potravinárskeho."

Ing. Kristína Kukurová, PhD.: „Zaoberáme sa tým, ako vzniká, v ktorých potravinách vzniká, ako sa dá predchádzať jeho vzniku."

Anton Adamčík: Akrylamid vzniká pri teplotách nad stodvadsať stupňov pri pečení a vyprážaní. Najviac je ho v zemiakových hranolkách a lupienkoch, v káve, v sladkom pečive, ale aj v kôrke chleba."

Ing. Kristína Kukurová, PhD.: „To sú rádovo tisíce mikrogramov akrylamidu na kilogram."

Anton Adamčík: „Veľkým prekvapením je však to, že pomerne vysoké koncentrácie sú aj v cereálnom pečive, ktoré bolo doteraz považované za veľmi zdravé."

Ing. Kristína Kukurová, PhD.: „Tým, že sú konzumované na dennodennej báze, sú v podstate významnejšie ako tieto zemiakové."

Anton Adamčík: „Ale aj medzi nimi je rozdiel. Napríklad v pečive z ražnej múky alebo z ovsených vločiek je akrylamidu viac, v prípade pohánky zas minimum. Rovnako minimum je aj v pečenom mäse."

Ing. Kristína Kukurová, PhD.: „Nebol zistený nejaký podstatný výskyt akrylamidu."

Anton Adamčík: „Čo však neznamená, že je bezpečné  – sú v ňom aj iné karcinogény."

Ing. Emil Kolek, PhD., výskumník VÚP NPPC: „Hlavne sú to polyaromatické uhľovodíky, ale tých máme okolo seba plno, lebo však chodia autá."

Anton Adamčík: „Znížiť tvorbu akrylamidu je možné pečením na nižších teplotách, varením alebo okyslením."

Ing. Kristína Kukurová, PhD.: „V kyslejšom prostredí sa tvorí menej akrylamidu."

Anton Adamčík: „Napriek všetkému nie je dôvod ani cereálne, ani zemiakové pečivo zo svojho jedálnička vyškrtnúť. To by bol opačný extrém. Zo všetkého najzdravšia je totiž striedmosť."

Ing. Emil Kolek, PhD.: „Nič na svete nie je zdravé. Ono je vždycky iba otázkou toho, koľko toho zjete."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
chemické vedy, technológie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač