Nepôvodné druhy zmiznú

09. 08. 2016

Od budúceho roka bude na Slovensku zakázaný dovoz 37 druhov zvierat a rastlín, pôjde o nepôvodné druhy, ktoré by na našom území mohli prenášať choroby či vytláčať pôvodnú vegetáciu aj živočíchov.

 logo Televíznej stanice TA 3(08. 08.2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 8/16; Hana Džurná, Zuzana Straková Wenzlová, Alfonz Šuran)

Alfonz Šuran, moderátor: „Od budúceho roka bude na Slovensku zakázaný dovoz 37 druhov zvierat a rastlín, pôjde o nepôvodné druhy, ktoré by na našom území mohli prenášať choroby či vytláčať pôvodnú vegetáciu aj živočíchov. Zoologické záhrady a chovatelia budú musieť zvieratá kastrovať, aby zabránili ich rozmnožovaniu. Niektoré druhy tak zo Slovenska postupne úplne zmiznú."

Hana Džurná, reportérka TA 3: „Medvedík čistotný, rôzne druhy nosáľov, či norky, to sú len niektoré zvieratá, ktoré už v ZOO o niekoľko rokov neuvidíme. Európska komisia ich totiž považuje za nebezpečné a na území členských štátov únie ich nechce. Ide najčastejšie o druhy z amerického kontinentu či Ázie."

Rastislav Rybanič, riaditeľ sekcie ochrany prírody ministerstva životného prostredia: „Budú colníci kontrolovať, či v zásielkach alebo pri individuálnom dovoze niekto takéto dováža. A nebude mu umožnený vstup. A ak už niekto také má, tak nebude dovolené napríklad ich ďalej rozmnožovať. A ak aj takýto chov bude niekomu dovolený, tak bude musieť mať špeciálne opatrenia, aby neunikol do voľnej prírody."

Hana Džurná: „Najväčšou hrozbou nepôvodných druhov je, že u nás nemajú prirodzenú konkurenciu, čo by mohlo spôsobiť viacero problémov."

Dušan Žitňan, riaditeľ Ústavu zoológie SAV: „Aj premnoženie a s tým spojený prenos chorôb. Svojho času tu žil komár, ktorý prenášal maláriu. Teraz, jak sa znova otepľuje, tak sa pomaly vracia."

Milan Valachovič, zástupca riaditeľky Botanického ústavu SAV: „Mnohé z týchto rastlín sú povedzme aj jedovaté, to znamená, že nedajú sa použiť absolútne ani ako biomasa."

Hana Džurná: „V bratislavskej ZOO majú len tri druhy inváznych zvierat –medvedíka čistotného, nosáľa červeného a muntiaka malého. Medvedík čistotný je všežravá šelma zo Severnej Ameriky, v klimatických podmienkach strednej Európy by dokázal prežiť. Nosáľ červený pochádza z Južnej Ameriky a naše zimy by neprežil. Najmenší druh jeleňa na svete –  muntiak malý z Ázie, by sa u nás dokázal bez problémov aklimatizovať. Ide o zvieratá, ktoré sa dožívajú v priemere pätnásť až dvadsať rokov."

Silvia Pirošková, vedúca zoologického oddelenia ZOO Bratislava: „Jedine u muntiaka malého máme chovného samca, tam v podstate aj samičku, takže tam by sme museli zastaviť chov kastráciou samca. U medvedíka čistotného a nosáľa červeného máme staré jedince, staré samce, sú to nereprodukčné zvieratá."

Hana Džurná: „Odborníci si ale zákon v praxi nevedia dobre predstaviť, podobný zákon totiž u nás funguje už štrnásť rokov, podľa neho musia vlastníci pozemkov invázne druhy odstraňovať."

Milan Valachovič: „Môže to dosiahnuť povedzme vlastník menšieho pozemku v nejakých počiatočných štádiách."

Dušan Žitňan: „Neviem si predstaviť, ako vychytať tie medvedíky a vykastrovať ich a zase ich púšťať. To myslím, že poľovníci vystrieľajú."

Hana Džurná: „Za porušenie tohto zákona bude hroziť pokuta od 50 do 90‑tisíc eur. Ak ho parlament schváli, účinný bude od februára."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač