Očkovanie rodičov mätie

30. 08. 2016

Čo bráni slovenským rodičom očkovať svoje deti? Je to hlavne nedôvera v naše zdravotníctvo. Najnovší výskum našich vedcov zmapoval, prečo u nás očkovanie z roka na rok klesá. Viac v rozhovore  s odborníkmi  pre TV Markíza.

logo TV Markíza(27. 08. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 9/28; Henrieta Hajtová, Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Nedôvera v naše zdravotníctvo – najmä to bráni slovenským rodičom očkovať svoje deti."

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Najnovší výskum našich vedcov zmapoval, prečo u nás očkovanie z roka na rok klesá."

Patrik Švajda: „Aj to, čo má v rozhodovaní najväčší vplyv."

Henrieta Hajtová, redaktorka: „Presýtenosť informáciami, antiočkovacie aj proočkovacie kampane – na začiatku výskumu si preto psychológovia dali jeden cieľ."

Radomír Masaryk, organizátor výskumu, Ústav experimentálnej psychológie, SAV (nakrútené 10.11.2014): „Viacero ľudí v našom tíme má malé deti a sami riešia tieto otázky. Niekto vám hovorí to, niekto vám hovorí to a nás zaujíma, že ako sa v tom snažia zorientovať tie mamičky."

Henrieta Hajtová: „Podľa výskumu pri rozhodovaní zohrávajú u rodičov dôležitú úlohu dva druhy strachu – buď z vedľajších účinkov očkovania, alebo z chorôb, proti ktorým sa očkuje."

Neuvedená (telefonát): „Čiže dôležité je, ktorý ten strach u toho rodiča preváži."

Henrieta Hajtová: „Vedci a lekári sa strachu z očkovania snažia porozumieť. Zároveň však zdôrazňujú, aby rodičia medicínu nechali na odborníkov."

Peter Celec, lekár a vedec: „Máme iracionálny strach z geneticky modifikovaných potravín, máme iracionálny strach z génovej terapie, zo všeličoho možného máme strašný iracionálny strach, pretože keď tomu nerozumieme, tak sa toho bojíme."

Henrieta Hajtová: „To však môže byť problém. Z výskumu totiž vyplynulo, že nášmu zdravotníctvu mnohí rodičia neveria."

Neuvedená (telefonát): „Tá dôvera v zdravotnícky systém a najmä vo farmabiznis skresľuje vlastne tú autoritu aj lekára, čiže oni často nevedia prijať názory lekárov, pretože a priori majú nejaké predsudky."

Henrieta Hajtová: „Podľa psychologičky je preto dôležité, aby rodičia viac dôverovali svojmu pediatrovi a jeho klinickej skúsenosti. Na Slovensku je podľa zákona povinné očkovanie pre niektoré choroby u detí do šesť rokov."

Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti: „Ochorenia, proti ktorým sa povinne očkujú, sú veľmi vážne, môžu viesť k trvalým následkom, až k usmrteniu dieťaťa. A keď proti nim nebudeme očkovať, tak sa určite vrátia."

Marián Filo, aktivista, Sloboda v očkovaní: „Tváriť sa, že je možné nariadiť nejako plošne nejaký rovnaký očkovací kalendár pre všetkých, je principiálny nezmysel, ktorý vlastne samotná tá lekárska veda ako taká popiera."

Peter Celec: „My, keď budeme spochybňovať toto, tak spochybňujeme celú medicínu. Potom môžeme zatvoriť nemocnice a môžeme dúfať, že budeme zdraví. Ako, ak toto je celospoločenský konsenzus, dobre, no tak ja potom pôjdem do nejakej inej krajiny."

Henrieta Hajtová: „Faktom je, že odkedy má v Európe očkovanie klesajúcu tendenciu, zvýšil sa výskyt osýpok a na Slovensku najmä výskyt čierneho kašľa. Kým v rokoch 2000 až 2007 sme mali dvadsať prípadov ročne, minulý rok to bolo až tisíc. A čo sa týka spájania očkovania a autizmu, posledné vedecké závery hovoria jasne."

Zuzana Krištúfková: „Tá súvislosť medzi očkovaním a autizmom je len časová, ale nie je príčinná. Je to dokázané aj vedecky."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač