Pri archeologickom prieskume vo Vranove nad Topľou odkryli unikátne nálezisko keramiky
Pri archeologickom prieskume vo Vranove nad Topľou odkryli unikátne nálezisko keramiky zo 17. a 18. storočia. Archeológovia ho odkryli na dvore miestneho gymnázia. V stredoveku tam bol vodný hrad, neskôr i kaštieľ. Rozhlasová stanica Slovensko prináša podrobnosti.
(22. 08. 2016; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 15/16; Diana Murdziková, Jaroslav Barborák)
Jaroslav Barborák, moderátor: „Pri archeologickom prieskume vo Vranove nad Topľou odkryli unikátne nálezisko keramiky zo 17. a 18. storočia. Archeológovia ho odkryli na dvore miestneho gymnázia. V stredoveku tam bol vodný hrad, neskôr i kaštieľ."
Diana Murdziková, redaktorka: „Keramika, džbány, taniere a poháre, ktoré vykopali v hĺbke necelého metra, zabrala dve školské lavice. Archeológ a vedúci výskumu Peter Šimčík."
Peter Šimčík, archeológ: „Takéto veci ja osobne som zatiaľ v mojej kariére nenašiel. Nevidel som to nikde publikované, čiže pre mňa sú top unikátne veci."
Diana Murdziková: „Keramika patrila pravdepodobne šľachticom Forgáčovcom. S jej lokalizáciou pomohol aj georadar a najmä študenti gymnázia, ktorí prerušili prázdniny, aby mohli kopať."
Študentka: „Mňa zaujíma história a prišlo mi to ako skvelá príležitosť sa dozvedieť vlastne čo sa tu nachádza."
Diana Murdziková: „Riaditeľka gymnázia Zuzana Dragulová hovorí o luxuse. Pod oknami majú totiž vedecké pracovisko. Hodiny regionálnych dejín tak od septembra budú pre gymnazistov neopakovateľné."
Zuzana Dragulová, riaditeľka Gymnázia vo Vranove nad Topľou: „Naši študenti dostali možnosť byť nielen svedkami, ale dokonca aktívnymi účastníkmi odkrývania histórie."
Diana Murdziková: „Pred viac ako 20‑mi rokmi štát toto miesto vyhlásil za národnú kultúrnu pamiatku, a potom na desaťročia sa výskum vodného hradu založil do zásuvky. Roky sa tunajší snažili prebudiť myšlienku historického bádania v meste, kde za socializmu v 80‑tych rokoch mesto prišlo o posledné historické stavby. V rámci cvičenia CO vyhodili do vzduchu židovskú synagógu a zbúrali kaštieľ. Teraz Vranovčania majú len to, čo sa zachovalo pod zemou. Podzemie z 15. storočia plánujú prebudovať na múzeum. Financovať stavbu chcú cez cezhraničné slovensko‑poľské projekty a sfunkčniť v roku 2020, kedy Vranov oslávi 750. výročie prvej písomnej zmienky."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)
Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia
Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?