Prvá webová stránka

10. 08. 2016

Webová stránka vznikla pred 25 rokmi. Úplne zmenila život ľuďom a odštartovala nekonečný svet menom internet, ktorý oslavuje v auguste  tohto roka okrúhle výročie. Viac o tom pripravila Televízna stanica Markíza.

 logo TV Markíza(09. 08. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 26/27; Dávid Vido , Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Sú ich milióny, no na začiatku pred dvadsiatimi piatimi rokmi bola iba jedna jediná."

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Áno, hovoríme o prvej webovej stránke. Tá ľuďom úplne zmenila život a odštartovala nekonečný svet menom internet."

Patrik Švajda: „Práve ten oslavuje okrúhle výročie."

Dávid Vido, redaktor: „Tak takto vyzerala prvá webová stránka v auguste 1991. Vymyslel ju vedec Sir Tim Berners‑Lee počas svojho pôsobenia v Európskej organizácii pre jadrový výskum."

Tim Berners‑Lee, vedec: „Nebavilo ma zháňať informácie, ktoré boli uložené v rôznych počítačoch a nemal som ku nim prístup, tak mi napadla myšlienka jedného veľkého informačného systému, ku ktorému bude mať prístup každý a neustále."

Dávid Vido: „Stránka funguje aj dnes, nečakajte ale žiadne obrázky či reklamu."

Michal Blažej, expert na použiteľnosť webov: „Ale už vtedy obsahovala takú tú najkľúčovejšiu vec internetu, a to bol hyperlink, teda odkaz. Čiže už vtedy sa dalo vlastne kliknúť na jednu časť webstránky, ktorá ma zobrala na nejakú inú časť webstránky."

Dávid Vido: „A toto je prvá zverejnená fotka. Akademici zrejme nezdieľali medzi sebou iba svoje vedomosti."

Ondrej Macko, šéfredaktor TouchIT: „Údajne tie prvé informácie, ktoré si prenášali, boli o tom, že čo bude na obed."

Dávid Vido: „Vďaka webu sa postupne začalo nakupovať, zoznamovať, hrať, či počúvať hudbu. Vznikol Amazon, Google, či Myspace. A asi by ste neverili, ale toto video zo zoologickej záhrady odštartovalo slávu a úspech YouTube."

Michal Blažej: „Tak Youtube na začiatku bola stránka na zoznamovanie sa napríklad."

Dávid Vido: „Dnes je ale všetko úplne iné."

Michal Blažej: „Potreby používateľov rástli a dnes už naozaj nestačí to, len aby som mal nejaký text na webstránke. Takže napríklad keď sa dnes dizajnujú webstránky, my dizajnujeme webstránku, tak nám to trvá niekoľko mesiacov, robíme obrovsky veľký zákaznícky výskum."

Dávid Vido: „Ten sa robí v takomto špeciálnom laboratóriu."

Michal Blažej: „Kde posadíme používateľa a testujeme na ňom, že kam sa napríklad pozerá, alebo že či vie splniť niektoré úlohy na tej webstránke."

Dávid Vido: „Tvorba a dizajnovanie webových stránok je akousi alchýmiou a je veľmi zložité navrhnúť takú, ktorá je aj úspešná."

Michal Blažej: „Čiže toto je ako keby ohromne teda sofistikovaná veda vlastne, za ktorú, na ktorej my pracujeme N mesiacov, kým to dokončíme."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
informačné a komunikačné technológie , inovácie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač