Rekordy na Pustom hrade

23. 08. 2016

Zvolenský Pustý hrad skúmajú archeológovia nepretržite už takmer štvrťstoročie, čo je na Slovensku rekord. Ďalšie prvenstvá pridali túto sezónu. Denne tu počas leta pracovalo až 50 ľudí a objavili najviac nálezov v celej histórii. Situáciu na hrade priblížil redaktor Televíznej stanice TA 3.

 

logo Televíznej stanice TA 3(20. 08. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18:30; por. 10/15; Martin Dušička, Igor Haraj)

Igor Haraj, moderátor: „Pustý hrad v juhozápadnej časti mesta Zvolen si vybojoval ďalší rekord. Nielenže na ňom tento rok realizovali najväčší archeologický výskum na Slovensku, ale aktuálna sezóna je najbohatšia na nálezy v celej jeho histórii. Všetky pritom paradoxne pochádzajú z jednej sondy na hornom hrade. Najväčším úlovkom je objav deväťdesiatich dvoch mincí z konca trinásteho storočia, čo sa doteraz ešte nikdy nepodarilo."

Martin Dušička, redaktor: „Zvolenský Pustý hrad skúmajú archeológovia nepretržite už takmer štvrťstoročie, čo je na Slovensku rekord. Ďalšie prvenstvá pridali túto sezónu. Denne tu počas leta pracovalo až päťdesiat ľudí a objavili najviac nálezov v celej histórii."

Ján Beljak, vedúci výskumu, Archeologický ústav SAV: „Treba vyzdvihnúť depot poklad mincí, už ich máme deväťdesiatdva, ale s výskumom sme ešte neskončili. Zväčša sú to falzifikáty, ale falzifikáty buď zo záveru alebo zo začiatku štrnásteho storočia."

Martin Dušička: „Hoci tento rok urobili na hornom hrade tri sondy, najviac nálezov vrátane pokladu mincí našli v jedinej pri hradnom múre. Mince objavili nečakane."

Mária Gubčová, archeologička: „Prvé mince boli fakt úplnou náhodou, keď sme kontrolovali vyvezenú hlinu s detektorom a našli sme prvé mince. Potom sme prišli postupne na to, odkiaľ sú a už sme ich nachádzali v sonde. Určite je to iný pocit a už len tým, že sú falošné, tak je to celkom veľká zaujímavosť."

Ján Beljak: „Sú to postriebrené medené krúžky, niektoré už majú razbu Ladislava IV. Kumánskeho, ale teda jednoznačne išlo o klamanie tej rýdzosti striebra."

Martin Dušička: „Tento poklad je súčasťou obrovského množstva nálezov, ktoré sa za dvadsaťpäť rokov nahromadili. Aj preto teraz spolu s pamiatkármi uvažujú nad tým, čo vystavia na hrade a čo zostane v múzeu."

Zuzana Klasová, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v BB: „Očakávame, že to bude možno tak päťdesiat na päťdesiat, pretože naj výrečnejšie je, keď človek dokáže to vizuálne vnímať, možno aj hmatateľne."

Martin Dušička: „Na rad príde ročne podľa odhadov od dvadsať do tridsaťtisíc návštevníkov, čo ale prináša aj problémy. Mesto, ktoré od začiatku výskum podporuje, to chce preto urýchlene riešiť."

Jaroslav Stehlík, viceprimátor Zvolena (nezávislý): „Ľudia si tu nemôžu kúpiť občerstvenie, a toto vnímam ako veľké negatívum, ktoré nám nerobí dobrú reklamu."

Ján Beljak: „V aktuálnom období každý deň tu máme niekoľko stoviek turistov, nielen zo Slovenska, ale už aj zo zahraničia."

Martin Dušička: „Napriek mnohým rokom objavov výskum na Pustom hrade ešte ani zďaleka nekončí a už teraz majú archeológovia vytypované lokality, kde budú pokračovať aj v nasledujúcich rokoch."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač