Robot – masér má pomáhať ľuďom s bolesťami chrbta

09. 08. 2016

Robot  –  masér pod názvom Emma má pomáhať ľuďom s bolesťami chrbta a športovcom pri regenerácii. Konštruktérom tohto robota Zhang Yizhong. K funkciám robota sa vyjadril doc. Ing. František Duchoň, PhD., z Národného centra robotiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a fyzioterapeutka Katarína Kindeľová.

Televízna stanica Markíza_logo(8. 8. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 20/28; Dávid Vido, Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Montujú autá, hrajú pingpong, behajú po lese, a najnovšie masírujú."

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Áno, do terapie, ktorá človeku pomáha tisícky rokov, zasvätili robota."

Patrik Švajda: „Nemá síce jemné prsty ako človek, s bolesťami chrbta si ale vie poradiť."

Dávid Vido, redaktor: „Toto je Emma, robot masér. Má pomáhať ľuďom s bolesťami chrbta a športovcom pri regenerácii."

Zhang Yizhong, konštruktér robota: „Masírovanie je časovo a hlavne fyzicky veľmi náročné. Tento robot má v prvom rade odbremeniť ľudí."

Dávid Vido: „Stroju zadáte, ktoré partie vás bolia, a začne masírovať."

Zhang Yizhong: „Robot je nesmierne dôležitý pre športovcov, pretože zaznamenáva a vyhodnocuje ich stav či zranenia a lekári ich potom vedia lepšie sledovať."

Dávid Vido: „Ako to vedci zo singapurskej spoločnosti dokázali, neprezradili. Na to, aby robot urobil niečo také, ale potrebuje množstvo radcov z odboru."

František Duchoň, Národné centrum robotiky STU: „Na základe nejakých pokynov vykoná túto masáž. Samozrejme, k tomu treba expertný systém, nejakého experta, napríklad nejakého maséra, fyzioterapeuta, ktorý povie, kde ten sval, ktorý je nejakým spôsobom stuhnutý, treba masírovať."

Dávid Vido: „Roboty po zraku a sluchu teraz dostali ďalší zmysel, a to je hmat. Vďaka tomu mi teraz tento prístroj nerozmliaždi prst."

František Duchoň: „Tak, ako každý iný robot, potrebuje k tomu nejaký snímač, ktorý meria danú veličinu, ktorú riadi. Čiže napríklad v tomto prípade by to mohla byť teplota kože, alebo nejaká vodivosť kože."

Dávid Vido: „Katarína pomohla mnohým ľuďom s boľavým chrbtom. Robota maséra ale ešte nevidela. Aj napriek tomu má obavy, masáž môže rovnako poškodiť ako pomôcť. Čo všetko musíte vedieť?"

Katarína Kindeľová, fyzioterapeut: „Musím vedieť, či tam je proste buď zápal, proste aká spazma tam je, prechladnutie, či je zablokovaný človek. A to si neviem predstaviť, že robot proste niečo vie, či je zablokovaný ten človek. Takže to ma prekvapuje. Nechápem, ako aj ten robot to cíti, že je to svalstvo posúvané."

Dávid Vido: „Robota si vie predstaviť iba ako pomocníka. Myslí si, že ľudské citlivé ruky stroj nikdy nenahradí. No masáž od neho by zo zvedavosti neodmietla."

Katarína Kindeľová: „Už len, hej, preto, ako čo to robí, určite hej, určite by som to vyskúšala."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. 

(MB)

Kľúčové slová:
vynálezy, technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač